Ekonomi

 • Si do të sigurojë Kosova investime strategjike deri në dy miliardë euro?

  Qeveria e Kosovës ka paralajmëruar se përmes Ligjit për investime strategjike kanë aplikuar 11 kompani të cilat do të investojnë deri në 2 miliardë në sektorë të ndryshëm. Sipas një komunikate të Qeverisë, së shpejti pritet shpallja e investitorëve strategjik të cilët në fokus do të kenë investime në sektorin...
 • OAK kërkon nga Haradinaj të lirojë lëndën e parë për prodhuesit

  Oda e Afarizmit të Kosovës kërkon nga kryeministri Ramush Haradinaj që të lirojë lëndën e parë për prodhuesit vendor ashtu siç është e paraparë me ligj. Arsyeja e kërkesës është ankesa e prodhuesve lidhur me lirimin nga TVSH-ja e lëndës së parë. Çdo fillim të vitit, prodhuesit vendorë obligohen...
 • Kurti i prezanton Lebet planin e VV-së për zhvillim ekonomik

  Kryetari Albin Kurti zhvilloi një takim me ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, Jean-Hubert Lebet. Gjatë takimit, Kurti i prezantoi ambasadorit qëndrimet e Lëvizjes vetëvendosje mbi situatën e përgjithshme në Kosovë, dhe, veçanërisht mbi zhvillimet e fundit politike që kanë të bëjnë me dialogun me Serbinë, njofton VV. Në takim...
 • Hapet afati për aplikim për rimbursim nga kuponët fiskal

  Administrata Tatimore e Kosovës ka njoftuar qytetarët se nga data 1 janar 2019 mund të aplikojnë për rimbursim nga kuponët fiskal. Aplikimi për rimbursim të mjeteve nga grumbullimi i kuponëve fiskal ka filluar nga data 1 janar 2019 dhe vazhdon deri me 31 janar 2019. Sipas kumtesës për media...
 • ​Jep dorëheqjen presidenti i Bankës Botërore

  Presidenti i Bankës Botërore, Jim Yong Kim, njoftoi sot dorëheqjen e tij pas më shumë se gjashtë vite në këtë post. “Koreani i lindur në Amerikë, do të largohet nga posti në fund të janarit”, njoftoi në një deklaratë Banka Botërore me qendër në Uashington. Kjo dorëheqje erdhi si...
 • SHBA dhe Kina në raund të ri bisedimesh tregtare

  Një delegacion tregtar amerikan ka mbërritur në Pekin për dy ditë bisedime duke filluar nga e hëna që do të përqendrohen tek mënyrat më efektive të zbatimit të një marrëveshjeje të arritur mes Presidentit amerikan, Donald Trump dhe atij kinez Xi Jinping për të shtyrë rritjen e tarifave. Sipas...
 • Çmimi i naftës shënon rritje të ndjeshme në javën e parë të Vitit të Ri

  Çmimet e naftës u rritën fuqishëm në javën e parë të Vitit të Ri pas një rënie të mprehtë vitin e kaluar, pasi investitorët shpresojnë se SHBA dhe Kina së shpejti do të arrijnë një marrëveshje mbi tregtinë dhe se rritja e ekonomive më të mëdha në botë do...
 • Viti 2019, një rast për rimëkëmbjen e “Trepçës”

  Vitin 2018 Qeveria e Kosovës e pati shpallur si vit të kompleksit metalurgjik “Trepça”, por që nuk arriti të vë në funksion të zhvillimit ekonomik të vendit dhe të zgjidhë problemet më të cilat po përballet ndërmarrja. Autoritetet në Kosovë thonë se 2019-ta do të jetë vit kur do të...
 • Me qeverinë Haraidnaj, investimet e huaja direkte në Kosovë nga 400 mln euro bien në 100 mln

  Investimet e huaja direkte kanë shënuar rënie nga 400 në 100 milionë euro, sidomos në pesë vitet e fundit. Bilanci i investimeve në vitin 2014 ishte 123.9 milionë euro, që paraqet një rënie të konsiderueshme krahasuar me vlerën prej 250.2 milionë euro në vitin 2013. Ndërsa, bilanci i IHD-ve...
 • Bie inflacioni në Turqi, vlerësohet lira

  Norma e inflacionit në Turqi pësoi një rënie të lehtë në dhjetor 2018, muajin e dytë në vazhdim, falë uljes së taksave dhe çmimeve më të ulëta të mallrave të konsumit. Instituti Statistikor i Turqisë njoftoi sot se indeksi i çmimeve të konsumit ishte në 20.3 për qind në...
 • Kriza e euros? Ja sa miliardë kanë shqiptarët në banka

  Zhvlerësimi i euros ndaj lekut nuk e ka zbehur besimin që shqiptarët kanë tek monedha europiane. Të dhënat zyrtare nga Banka e Shqipërisë tregojnë se vitin e kaluar, depozitat në euro u rritën me gati 9.5 për qind duke kapërcyer për herë të parë shifrën 4 miliardë euro. Të...
 • Kosova me çmimet më të larta të produkteve ushqimore në rajon (Dokument)

  Kosova është e rrethuar me vende që kanë çmime më të ulëta. Ndërsa, vet dominon me çmime të larta. KosovaPress ka blerë disa produkte të njëjta në katër vende: Prishtinë, Tiranë, Preshevë dhe Shkup, ku është vërtetuar që në Prishtinë, janë çmimet më të larta. Çmimet e ushqimeve në...
 • Top prioritetet ekonomike të Kosovës më 2019

  Krijimi i vendeve të reja të punës dhe zhvillimi i ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme në Kosovë, nga ekspertë të çështjeve ekonomike listohen si dy prioritetet më të rëndësishme në aspektin ekonomik për vitin 2019. Kosova si një vend me papunësi të lartë në mbi 30 për qind, sipas të...
 • Ekonomia e Kosovës në një shikim

  Banka Qendrore e Republikës së Kosovës ka publikuar sot një faqe të re me informata statistikore për indikatorët kryesorë të ekonomisë së Kosovës, duke bërë kështu një avancim të standardeve të publikimit të statistikave. Kjo faqe është emëruar “Ekonomia e Kosovës në një shikim”, pasi përmban një pasqyrë të...
 • ATK: Sivjet, sukses i jashtëzakonshëm në inkasimin e të hyrave

  Administrata Tatimore e Kosovës ka prezantuar të arriturat për vitin 2018. Në këtë konferencë Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Sakip Imeri tha se gjatë këtij viti është arritur sukses të jashtëzakonshëm në inkasimin e të hyrave, të cilat kanë qenë të përcaktuar nga Qeveria. “Deri me 28 dhjetor 2018...