Ekonomia izraelite e goditur nga lufta, ekonomistët i bëjnë thirrje Netanyahut të ngrihet

Mobilizimi në shkallë të gjerë i rezervistëve dhe evakuimet masive të shkaktuara nga lufta po prekin sektorët jetikë në Izrael, duke çuar në zbrazjen e bizneseve, anulimin e fluturimeve dhe mbylljen e infrastrukturës kritike.

Vetëm muajin e kaluar, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu parashikoi një epokë të re paqeje dhe prosperiteti në Lindjen e Mesme, bazuar në pranimin në rritje të Izraelit në rajon. Sot, me luftën midis Izraelit dhe Gazës tashmë në javën e saj të katërt, ky vizion është jorealist.

Mobilizimi i 360,000 rezervistëve dhe evakuimi i 250,000 izraelitëve nga shtëpitë e tyre, sipas shifrave të siguruara nga ushtria izraelite, shkatërroi shumë vende pune. Restorantet dhe dyqanet u boshatisën. Linjat ajrore kanë anuluar shumicën e fluturimeve për në Izrael dhe turistët kanë anuluar udhëtimet. Një fushë e madhe e gazit natyror është mbyllur, fermat janë shkatërruar për mungesë punëtorësh dhe bizneset kanë pushuar nga puna dhjetëra mijëra punëtorë.

Monedha vendase, shekli, ka arritur nivelin më të ulët të 14 viteve, ndërsa indeksi i aksioneve bazë ka rënë me rreth 10 për qind këtë vit. Industria e teknologjisë, motori i rritjes ekonomike të Izraelit, filloi të përkeqësohej edhe para fillimit të luftës.

Vendi hyri në luftë me rezerva valutore prej rreth 200 miliardë dollarësh. Përveç kësaj, administrata Biden dëshiron që Kongresi të miratojë 14 miliardë dollarë ndihmë urgjente për Izraelin, kryesisht financim ushtarak, mbi 3.8 miliardë dollarë që merr çdo vit.

Ekonomia e Izraelit është rimëkëmbur pas luftërave të mëparshme, por ky raund mund të zgjasë më shumë, ndoshta muaj, sepse misioni i vetëshpallur i ushtrisë është t’i japë fund sundimit të Hamasit, jo vetëm të frenojë luftëtarët.

Këtë javë, një grup prej 300 ekonomistësh kryesorë i kërkuan Netanyahut dhe ministrit të Financave Bezalel Smotrich që të zgjohen.

“Goditja e rëndë që i është dhënë Izraelit kërkon një ndryshim thelbësor në prioritetet kombëtare dhe një ridrejtim masiv të burimeve për t’u marrë me dëmet e luftës, për të ndihmuar viktimat dhe për të rehabilituar ekonominë,” thanë ata në letër, duke parashikuar se kostot e luftës do të rriteshin në miliarda dollarë.

Kategoritë
BotaEkonomiLajme