Shtëpia e Bardhë po kërkon përgjigje nga Izraeli në lidhje me varret masive të gjetura në Rripin e Gazës

Shtëpia e Bardhë tha të mërkurën se donte “përgjigje” nga autoritetet izraelite pasi zyrtarët palestinezë thanë se zbuluan një varr masiv në bazë të një spitali që IDF kishte kapur.

Të martën, Agjencia e Mbrojtjes Civile e Gazës tha se punonjësit e shëndetësisë kishin zbuluar rreth 340 trupa në Spitalin Nasser në Khan Younis.

“Ne duam përgjigje. Ne duam ta shohim këtë të hetohet tërësisht dhe në mënyrë transparente,” u tha gazetarëve këshilltari i sigurisë kombëtare Jake Sullivan.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit të SHBA tha gjithashtu se Uashingtoni po vazhdon të bëjë presion mbi Izraelin për më shumë informacion.

Kombet e Bashkuara, me mbështetjen e Bashkimit Evropian, kërkuan një hetim të pavarur.

Një varr masiv që përmban gati 300 trupa u zbulua në një spital në qytetin jugor të Gazës, Khan Younis, thanë të hënën zyrtarët e Mbrojtjes Civile të Gazës, pas tërheqjes së forcave izraelite nga zona në fillim të këtij muaji.

Koloneli Yamen Abu Suleiman, drejtor i mbrojtjes civile në Khan Younis, i tha CNN të hënën se “73 trupa u gjetën sot” nga oborri i Kompleksit Mjekësor Nasser, duke e çuar “gjithsej në 283”.

Suleiman tha se disa prej trupave u gjetën me duar dhe këmbë të lidhura, “dhe kishte shenja ekzekutimi në tokë. Nuk e dimë nëse ata ishin varrosur të gjallë apo të ekzekutuar. Shumica e trupave ishin të dekompozuar.”

Kategoritë
BotaLajme