Tifozi i Hoffenheimit duhet të shkojë në burg për tre vjet për shkak të një fishekzjarre

Një tifoz gjerman i Hoffenheim u dënua me tre vjet burg, pasi në nëntor të vitit të kaluar, ai plagosi me një fishekzjarre dhjetëra persona, përfshirë fëmijë, gjatë një ndeshjeje kundër Augsburgut.

Gjykatësi i gjykatës së qarkut të Augsburg, Christoph Kern shpjegoi vendimin e tij.

“Nuk ishte një rast normal i përdorimit të mjeteve piroteknike në një stadium gjerman. Ishte një incident i madh me një mjet shpërthyes, i cili bëri që 26,000 njerëz në Augsburg të frikësoheshin nga një sulm terrorist,” vuri në dukje Kern.

Ndeshja u ndërpre, ndërsa të lënduarve iu dha ndihma mjekësore. Avokati i shtetit ka kërkuar që 28-vjeçari të dënohet me katër vjet e dhjetë muaj, duke u shprehur se ka qenë një procedurë “e pamatur” që ka shkaktuar lëndime të rënda fizike dhe lëndime të fëmijëve dhe me tentativën e të pandehurit për të tërhequr vëmendjen mbi vete.

I dënuari ka kërkuar vazhdimisht falje për veprimet e tij dhe i ka paguar dëmshpërblim viktimës, e cila do të pësojë dëmtim afatgjatë të dëgjimit të njohur si tringëllimë në veshët.

Veprimi im ishte budallallëk”, tha fansja 28-vjeçare në fund të gjyqit.

Avokati i tij kërkoi një dënim me kusht prej dy vitesh për dy, ndërsa tre persona të tjerë u dënuan me burgim me kusht për ndihmën e autorit.

Kategoritë
Sport