A e dini pse duhet të pini çdo ditë një lugë uthull molle?

Përveç ngrënies, mollët përdoren edhe për të bërë uthull dhe musht.

Uthulla e mollës nuk përmban kimikate dhe krijohet në procesin farmaceutik të lëngut të mollës me ndihmën e baktereve të acidit acetik. Acidi acetik dhe malik do t’i japin uthullës shijen dhe aromën e saj karakteristike të thartë dhe intensive.

Uthulla e mollës për trajtimin e sëmundjeve filloi të përdoret nga Hipokrati, ‘babai i mjekësisë’. Që atëherë e deri më sot, ky lëng jet me ngjyrë të artë është i njohur për efektet e tij të dobishme në shëndetin tonë.

Sasia e rekomanduar ditore është një lugë çaji, dhe duke qenë se ka një shije mjaft intensive që disa njerëzve nuk e pëlqejnë, mund të përzihet me ujë. Përveç kësaj, ka receta të ndryshme për pije me uthull molle.

Për sa i përket shëndetit, uthulla e mollës është e njohur gjerësisht për vetitë e saj kuruese. Ja cilat janë sëmundjet që mund të ndihmohen duke pirë një lugë çaji uthull molle çdo ditë.

Pesha e tepërt

Uthulla e mollës gjithashtu ndihmon në humbjen e peshës. Kjo vërtetohet edhe nga një studim: pjesëmarrësit që konsumuan uthull molle gjatë ditës konsumuan mesatarisht 275 kalori më pak se pjesëmarrësit e grupit të testit. Arsyeja për këtë është se uthulla e mollës rrit ndjenjën tonë të ngopjes, kështu që ju keni më pak nevojë për ushqim.

Bakteret dhe kërpudhat

Është e njohur gjerësisht se uthulla e mollës është antifungale dhe antibakteriale. Kjo uthull përmban polifenole që supozohet se lidhin radikalet e lira dhe kanë efekte anti-inflamatore. Uthulla e mollës gjithashtu është përdorur gjithmonë për të dezinfektuar plagët dhe lëkurën.

Probleme me tretjen

Uthulla e mollës stimulon tretjen dhe nëse keni stomak të ndjeshëm, një lugë gjelle uthull në ditë mund ta zgjidhë problemin tuaj. Acidi acetik stimulon prodhimin e pështymës, acidit të stomakut dhe gjithashtu lëngjeve tretëse – më saktë, enzimave tretëse tripsina dhe lipaza. Kështu, tretja do të jetë më efikase dhe problemi me urthin, kapsllëkun dhe fryrjen do të reduktohet.

Nivele të paqëndrueshme të sheqerit në gjak

Nëse ju pëlqejnë ushqimet e pasura me karbohidrate dhe keni nivele të larta ose të paqëndrueshme të sheqerit në gjak, është mirë të merrni uthull molle. Përkatësisht, uthulla e konsumuar në kombinim me karbohidratet do të rrisë ndjeshmërinë ndaj insulinës. Me fjalë të tjera, kjo do të thotë se insulina do të funksionojë më intensivisht dhe qelizat do të jenë në gjendje të përdorin më shumë sheqer dhe karbohidrate. Rezultati do të jetë që do të ndiheni më pak të lodhur dhe do të keni më shumë energji.

Ftohjet dhe viruset e shpeshta

Përveç vitaminave dhe mineraleve të përmendura, uthulla përmban edhe hekur, kalium, silic bakri dhe pektinë. Kjo është arsyeja pse ky lëng acid është ‘përforcuesi’ i përsosur i imunitetit tonë. Është më mirë të kombinoni një dietë të shëndetshme me konsumimin e uthullës së mollës – në këtë mënyrë do të bëni më shumë për shëndetin tuaj.

Kategoritë
FamiljeShëndetësi