Mercenari serb mori medalje për pushtimin e Mariupolit, tani rusët duan ta dëbojnë

Mercenari serb Aleksandar Jokiq, i cili luftoi për rusët në Ukrainë, kërcënohet me dëbim. Kjo është arsyeja pse ai regjistroi një video-mesazh drejtuar presidentit rus Vladimir Putin.

Ai tha se edhe pas tre vitesh luftë, nuk mori nënshtetësinë ruse, për këtë arsye mund të deportohej në vendin e tij, shkruan Lenta.ru.

“Unë erdha në Donetsk kur nuk ishte ende pjesë e Federatës Ruse. Pasi u bëra anëtar, u përpoqa të merrja nënshtetësinë katër herë. Por më refuzuan të katër herë radhazi. Arsyeja është burokracia,” ankohet Jokiq për të. mediat ruse.

Nëse ai deportohet në Serbi, ai përballet me 25 vjet burg për shkak se ka marrë pjesë në një luftë në një vend të huaj. Jokiq deklaroi se ka marrë një sërë dekoratash për meritat e tij gjatë luftës, duke përfshirë medaljen për çlirimin e Mariupolit.

Nuk të shpëtojnë dot as meritat e ushtarakut – thotë Jokiq dhe shton se urdhrin e ka marrë pas “çlirimit të Marijupoljës”, si dhe “Kryqin e Gjergjit të shkallës së tretë dhe të katërt për betejat në drejtimin Vuhledar”.

Ai tha se njësia në të cilën ai luftoi ishte shpërbërë dhe se njësitë e tjera refuzuan të nënshkruanin kontratë me të. Ai tha se dëshiron të qëndrojë në Rusi dhe të vazhdojë të mbrojë interesat ruse në zonën e “operacionit special ushtarak”.
Përfaqësuesi nga Duma e Shtetit Rus, Aleksandar Hinstein, premtoi se do të gjendet një zgjidhje.

“Kolegët e MPB-së tashmë janë duke punuar për zgjidhjen e problemit. Serbit do t’i jepet azil i përkohshëm. Situata është pak më e komplikuar sepse ai nuk ka nënshkruar kontrata me Ministrinë e Mbrojtjes, por me formacionet vullnetare të Republika Popullore e Donetskut (DNR),” tha Hinshtajn.

Ai shtoi se tashmë kishte kontaktuar me kreun e të ashtuquajturit DNR Denis Pushilin dhe se së shpejti do t’i dërgojë një peticion presidentit për t’i dhënë Jokiq nënshtetësinë ruse. Ai konfirmoi se Rusia refuzoi t’i jepte shtetësinë Jokiqit në katër raste.

Kujtojmë se në janar, presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një dekret për dhënien e nënshtetësisë ruse për të huajt që nënshkruan një kontratë për të shërbyer në forcat e armatosura ruse.

Kategoritë
BotaLajme