Volkswagen është tërhequr një tjetër model nga tregu

Epoka e sportistëve klasikë është prapa nesh, ndaj edhe një GTI po del në pension.

Emri legjendar, përveç Golf dhe Polo, mban edhe pak up!, i cili mori versionin GTI në vitin 2016. E krijuar në përputhje me shenjën me tre shkronja, e cila sjell rregullisht detaje tërheqëse nga jashtë, por edhe dekorim si sediljet me kuadrate në brendësi, mori një motor pak më modest. 1.0 TSI i tij prodhon 116 kf dhe 200 Nm, që është e mjaftueshme për një sprint në 100 km/h në 8.8 sekonda me një maksimum të respektueshëm 193 km/h.

Lajme për anulimin e ofertës për deri! GTI vjen pas lajmeve se modeli është tërhequr nga tregu në Mbretërinë e Bashkuar. Një zëdhënës i Volkswagen konfirmoi më pas për edicionin holandez të revistës Top Gear se modeli në fjalë nuk mund të porositet më.

Për shkak të karakteristikave të saj, shumë e panë këtë makinë si pasardhësin shpirtëror të Golf I GTI të parë. Është shumë afër saj për nga masa, fuqia, madje edhe performanca, ndërsa estetikisht është pothuajse e pamundur të gjesh një lidhje.

GTI më i vogël i Volkswagen nuk kishte shumë konkurrentë, kështu që fitoi një status të veçantë. Megjithatë, nuk mjafton për të qëndruar në formacion. Në fund të fundit, ngrihuni vetë! ka shumë mundësi që të mos marrë pasardhës, por vendin e tij ta zë ID elektrike.1 ose ID.2.

Lajmi i keq nuk ndalet me kaq, sepse ka shumë gjasa që i njëjti fat të presë edhe Polo GTI-në më të madhe. Siç theksoi CEO i Volkswagen, Thomas Schäfer, futja e standardit Euro 7 do t’i bëjë makinat e vogla shumë të shtrenjta. Për shembull, nënkompaktet mund të rriten në çmim nga 3,000 deri në 5,000 euro.

Kategoritë
Të ndryshmeTeknologji