Zgjedhjet në SHBA: Biden viziton varrin e djalit, Trump kalon ditën “në telefon”

Zgjedhjet e 59-ta presidenciale po mbahen sot në Shtetet e Bashkuara dhe votuesit po zgjedhin midis presidentit aktual, republikanit Donald Trump dhe rivalit të tij demokrat Joe Biden, ish-zv.president nën mandatin e Obamas.

Biden, i shoqëruar nga gruaja e tij Jill dhe mbesat Finnegan dhe Natallie, filluan ditën e zgjedhjeve me një vizitë në mëngjes në kishën dhe varrin e djalit të tij të ndjerë Beau Biden në Brandywine, Delaware. Beau Biden vdiq në 2015 nga efektet e kancerit të trurit.

Ish-gruaja e Biden, Neilia dhe vajza e tyre Naomi, e cila vdiq në një aksident automobilistik në 1972, janë varrosur gjithashtu në të njëjtën varrezë kishe.

Biden do të kalojë pjesën tjetër të ditës së zgjedhjeve në Pensilvani.

Nga ana tjetër, Trump, i tha medias Fox se ai do ta kalonte ditën e zgjedhjeve duke telefonuar njerëzit që ishin besnikë ndaj tij dhe do të vizitonte selinë e tij zgjedhore në Virxhinia për të falënderuar stafin.

Trump tha se nuk kishte nevojë për lojëra dhe se ai do të shpallte fitoren vetëm kur ajo është plotësisht e sigurt, duke mohuar kështu njoftimet e disa mediave për një deklaratë të mundshme të parakohshme të fitores në zgjedhje.

Vendvotimet në shtetet amerikane hapen në kohë të ndryshme dhe në Bregun Lindor, votuesit filluan të votojnë në orën 6 të mëngjesit (12 pas mesdite) dhe këto qendra të votimit pritet të mbyllen në orën 19:00, ose tre pasdite, CET.

Radhët e gjata të votuesve janë formuar përpara qendrave të votimit në Uashington, New York dhe shtete të tjera, por deri më tani nuk ka raportime për ndonjë incident ose parregullsi në procesin zgjedhor.

Duke përdorur masa për të luftuar pandeminë COVID-19, më shumë se 95 milion Amerikanë votuan paraprakisht, më shumë se 60 milion me postë.

Shtetet federale kanë caktuar afate të ndryshme për dërgimin e fletëve të votimit të përfunduara, të cilat, në rast të një gare të pasigurt, mund të çojnë që fituesi të mos njihet natën e zgjedhjeve.

Sistemi zgjedhor amerikan është specifik dhe mjaft i ndërlikuar, pasi jo domosdoshmërisht fiton kandidati që fiton më shumë vota në nivelin e të gjithë vendit, por ai që merr të paktën 270 nga 538 të ashtuquajtur votues.

Vëmendje e veçantë do t’i kushtohet rezultateve në Florida, e cila tradicionalisht është skena e një gare të pasigurt, dhe analistët pretendojnë se fitorja e Biden në zgjedhje do të ishte shumë e sigurt nëse ai fiton votuesit nga Florida. /tesheshi.com/

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet