Ukraina do të blejë përsëri dronë “Bayraktar TB2” nga Turqia

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës, Ruslan Homçak tha se vitin e ardhshëm do të blejnë edhe 5 mjete ajror pa pilot (IHA), dronë “Bayraktar”  nga Turqia.

Sipas lajmit të faqes së internetit “Armiya inform”, Homçak deklaroi se është vendosur që në 2021, në bazë të nevojave të ushtrisë, të blihen edhe 5 IHA të reja “Bayraktar”.

Në vitin 2019 Ukraina kishte blerë nga Turqia 6 dronë “Bayraktar TB2” dhe 3 stacione kontrolli.

Kategoritë
BotaLajme