nisma

 • Limaj në Prizren, prezanton aderimet e reja të Nismës

  Nismës Socialdemokrate, degës në Prizren nga sot i janë bashkuar dhjetëra ish aktivistë e drejtues të Partisë Demokratike në këtë qytet. Në një konference për media të Nismës ku prezent ishte edhe kryetari i këtij subjekti, Fatmir Limaj, janë prezantuar aderimet e reja. Kësisoj nga sot tek Nisma kanë...
 • Nisma Socialdemokrate kërkon platformë të përbashkët për dialogun

  Edhe Grupi Parlamentar i Nisma Socialdemokrate i ka dhënë mbështetje ekipit negociator të Qeverisë së Kosovës për dialog me Serbinë, por me të vetmin kushtë, që të jetë një platformë e përbashkët në mes ekipit, presidentin Hashim Thaçi dhe opozitës. Shefi i GP të Nisma Socialdemokrate, Bilall Sherifi ka...
 • Ja vota e Partisë Nisma për Demarkacionin

  Shefi i GP-së së Nisëms, Bilall Sherifi, tha se ky subjekt nuk ndërron qëndrim, ani pse tashmë ka ardhur në pushtet. Nisma për Kosovën nuk do ta votojë demarkacionin në versionin aktual, edhe nëse ai do të procedohet në Kuvend, raporton zeri. Ndërkohë, duke komentuar qëndrimin e PDK-së që...
 • Limaj: Në politikë mbi të gjitha është ndershmëria

  “Në politikë duhet me i pasë disa kritere. Mbi të gjitha është ndershmëria me kolegët me ekipin me bashkëpunëtorët. Vizioni i qartë me atë çka don dhe përkushtimi vazhdueshëm për atë çka don. Pa këto tri elemente nuk mund të shkohet përpara”, tha ai, gjatë një takimi të mbajtur sot...
 • Limaj: NISMA s’ka qenë asnjëherë më e fuqishme se sot

  Fatmir Limaj gjatë një takimi të mbajtur sot në mbrëmje me strukturat e partisë së tij në Gjilan, pas zgjedhjeve lokale të mbajtura në Kosovë bëri disa deklerata në lidhje me gjendjen aktuale të Partisë së tij. “Kjo që ka ndodhë javën e kaluar është fitorja e radhës e...
 • Limaj: Njerëzit e ligë na penguan të bëjmë më shumë punë për vendin

  Nisma për Kosovën sot është më fuqishme se kurrë. Për më pak se 4 vite kjo parti arriti të jetë faktor vendimmarrës në Kosovë, ndërsa për 7 vjet e 10 muaj njerëzit e ligë na penguam që të realizojmë edhe më shumë projekte për të mirën e vendit, transmeton...
 • Vetëvendosje e Nisma në Prizren i bashkojnë forcat për balotazhin e 19 nëntorit

  Lëvizja Vetëvendosje dhe Nisma për Kosovën, në Prizren i kanë bashkuar forcat për balotazhin e 19 nëntorit. Mytaher Haskuka kandidat për kryetar të Prizrenit i Lëvizjes Vetëvendosjes dhe  Zafir Berisha kryetar i Degës së Nismës në Prizren, kanë nënshkruar marrëveshjen për mbështetje të Mytaher Haskukës, për balotazhin e 19...
 • Besim Qafleshi shpreh besimin se programi i Nismës është ndër projektet më të mira për Prizrenin

  Në garën e 22 tetorit për të qenë pjesë e Kuvendit Komunal të Prizrenit, në listën e Nismës për Kosovën është edhe Besim Qafleshi, preson i respektuar në qytetin e Prizrenit. Veteran i luftës, veteran edhe i Shoqërisë Kulturore Artistike “Agimi”, ekspert në fushën e sigurimeve Besim Qafleshi përfaqëson...
 • Milaim Zeka: Prej sot, rruga jonë parlamentare do të vazhdojë e ndarë nga PAN-i

  Deputeti i Nisma-s për Kosovën Milaim Zeka përmes një postimi në llogarinë zyrtare të tij në Facebook konfirmoi edhe njëherë se partia të cilës ai i takon do të veprojë si grup i vetëm parlamentar dhe jo në kuadër të koalicionit PAN. “Prej sot do jemi edhe pozitë edhe...
 • Tenderi i le pa shenja rrugët dhe sheshet e Komunës së Prizrenit

  Përmes një reagimi shpërndarë medieve Dega e Nismës në Prizren thotë se qeveria lokale në Prizren e infektuar nga sëmundja e tenderomanisë, e ka lënë komunën e Prizrenit si të vetmen në Kosovë, pa emërtimin e rrugëve dhe shesheve nëpër qytet dhe fshatra përreth. Derisa edhe qytetet më të...
 • AAK e Nisma vendosin t’i shkojnë në takim Thaçit

  President i Kosovës, Hashim Thaçi u ka bërë thirrje subjekteve politike që kanë siguruar ulëset në Kuvendin e Kosovës për një takim konsultativ. Përderisa, Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës po e konsiderojnë si të panevojshme dhe të paarsyeshme këtë takim, në anën tjetër zyrtarë të koalicionit fitues...
 • NISMA: Seanca konstituive në “duart” e Thaçit!

  NISMA për Kosovën ende nuk ka ndonjë informacion për mbajtjen e seancës konstituive të Kuvendit të Republikës. Mirëpo, përfaqësuesit e partisë së Fatmir Limajt thonë se thirrja e seancës është në ‘duart e Thaçit’. “Sa i përket konstituimit të Kuvendit vendimi për ta ftuar atë, i takon presidentit te...
 • Berisha: Me çdo kusht do ta votoj Haradinajn, ma keqinterpretuan deklaratën (video)

  Zafir Berisha nga Nisma për Kosovën, në Rrokum Rol ka thënë se procesi zgjedhor në mënyrë urgjente duhet të ndryshojë. Ai ka thënë se edhe në këto zgjedhje ka pasur vjedhje të një pjese të kolegëve, të Nismës që nuk kanë mundur të sigurojnë votat. Ai ka thënë se...
 • Këto janë ministritë që pretendojnë AAK dhe NISMA

  Pas pothuajse 3 javëve që nga mbajtja e zgjedhjeve të 11 qershorit, Komisioni Qendror Zgjedhor sot ka publikuar rezultatet zyrtare. Meqenëse koalicioni PDK-AAK-NISMA ka fituar më së shumti vota në këto zgjedhje, me gjithsej 39 deputetë, atëherë pritet që institucionet e ardhshme të vendit të krijohen nga këto parti,...
 • Mustafa ua ‘çelë’ derën VV’-së, AAK-së dhe Nismës, jo PDK-së!

  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa e ka lënë të hapur mundësin për futjen në koalicion qeverisës me tri partitë Vetëvendosjen, AAK-në dhe Nisman. Kështu, kryeministri në largim e ka lënë të ‘bllokuar’ bashkëpunimin me partinë e Kadri Veselit. Në një status në “Facebook”, ai ka thënë...