Albinot Maloku

 • Maloku për deklaratat skandaloze të Dedajt: Shkarkimi nga detyra i broçkullgjive!

  Politologu Albinot Maloku, ka reaguar pas deklaratave skandaloze të zëvendësministrit të Punëve të Jashtme, Gjergj Dedaj, lidhur me deklaratat e tij fyese dhe përçarëse ndaj komuniteteve pakicë në Kosovë. Maloku në një postim në rrjetin-social Twitter ka kërkuar shkarkimin nga detyra te Dedajt duke theksuar se deklaratat ofenduese të...
 • Zëvendësministrat

  Albinot Maloku  Ndonëse debatet rreth zgjedhjeve lokale nuk do të përfundojnë deri më 19 nëntor, kur edhe do të përmbyllet raundi i dytë, për komunat që kanë shkuar në balotazh, në qendër të vëmendjes këto ditë do të jetë çështja e zgjedhjes së zëvendësministrave dhe stafit tjetër përcjellës. Janë...
 • Roli i anëtarit të Kuvendit Komunal është degraduar nga subjektet politike dhe vetë anëtarët e Kuvendit

  Në mjediset e Organizatës Idea në Prizren, të premten në mbrëmje u mbajt bashkëbisedimi mujor, në temën “Asamblesiti – përfaqësuesi i popullit në Kuvendin Komunal.” Politologu Albinot Maloku para të pranishmëve elaboroi rolin e anëtarit të Kuvendit Komunal dhe vlerësimin që e ka pasur dhe e ka ai. “Anëtari...
 • Demokracia

  Albinot Maloku Pesëmbëdhjetë shtatori, që nga 2007-ta, shënohet si Dita Ndërkombëtare e Demokracisë, e përcaktuar sipas rezolutës së Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Kjo gjë u bë si inkurajim për vendet që udhëhiqen nga qeveri që thirren mbi këtë parim bazë, por po ashtu ka për qëllim...
 • Zëvendëskryeministrat

  Albinot Maloku Pas afro tre muajsh që nga mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, deputetët e partive dhe partiçkave, e zgjodhën Kadri Veselin kryetar të legjislaturës së gjashtë të Kosovës. Më në fund Veseli u mat. Për më shumë, ai i siguroi numrat e mjaftueshëm për këtë pozitë të...
 • Kryeministrat

  Albinot Maloku Nën kujdesin e mikpritësit Denis Zvizdiq, Kryetar i Këshillit të Ministrave i Bosnje dhe Hercegovinës, u mbajt në Sarajevë samiti i gjashtë kryeministrave të shteteve të Ballkanit Perëndimor. Ky samit si vazhdimësi e angazhimit të Bashkimit Evropian, gjoja për të ardhmen e përbashkët me vendet e Ballkanit,...
 • Rreth debatit: Roli i intelektualit në shoqëri

  Personalitete të njohura botërisht veç e kanë definuar intelektualizmin si fenomen. Ndër më të njohurit edhe Albert Kamy e Ajnshtajni. Por si perceptohet intelektuali në shoqërinë tonë, sa e njohim dhe si duhet ta kuptojmë? Pikërisht për këtë, dje pasdite në ambientet e R.I.T Kosovo (Ish AUK-u), Social Science...
 • Kandidatura

  Albinot Maloku Kosova është vendi më i izoluar i Evropës dhe ky fakt i pamohueshëm, për çudi, nuk tingëllon as i çuditshëm. Dalja nga ky izolim po kushtëzohet. Zërat nga Bashkimi Evropian thonë se ngecja e procesit të liberalizimit, vjen si pasojë e kushteve të papërmbushura nga ana e...