Prodhuesi më i madh i mbrojtjes i Turqisë shënon rritje rekordi në mes të pandemisë

Të ardhurat e gjigandit të mbrojtjes turk ASELSAN u rritën vitin e kaluar me 24 përqind, duke arritur në 2.23 miliardë dollarë, pasi kompania nënshkroi kontrata eksporti me vlerë mbi 450 milion dollarë transmeton Gazeta e Re.

Prodhuesi më i madh i mbrojtjes i Turqisë, gjithashtu, bëri 630 milion dollarë fitim neto, 33 përqind më shumë se vitin e kaluar.

Pavarësisht nga efektet negative të pandemisë, siç e quajti kompania, ajo arriti të rrisë kontratat e eksportit ku shkoi deri në 450 milionë dollarë për vitin 2020.

Prandaj, ASELSAN, e cila rriti ndjeshëm koleksionet e saj me të ardhura të gjeneruara nga eksporti, e përfundoi vitin me një pozicion të fortë parash.

Kompania është firma e 48-të më e madhe e mbrojtjes në botë, sipas një llogaritjeje, me rrjetin e saj të shitjeve dhe prodhimit që përfshin 12 vende në 3 kontinente.

ASELSAN u themelua më 1975, për të përmbushur nevojat e komunikimit të Forcave të Armatosura Turke, dhe cakton shtatë përqind të buxhetit të saj vjetor për kërkimin dhe zhvillimin.

CEO Haluk Gorgun e përcaktoi Aselsan si një kompani R&D dhe kompani inxhinierike që punonte me afërsisht 9,000 personel, duke shtuar se 1,479 punonjës u punësuan gjatë pandemisë.

Portofoli i produkteve të ASELSAN përbëhet nga teknologjitë e komunikimit dhe informacionit, radari dhe mjetet elektronike për betejë, elektro-optika, avionika, sistemet pa pilot, sistemet tokësore, detare dhe të armëve, sistemet e mbrojtjes ajrore dhe raketave, sistemet e komandimit dhe kontrollit, transporti, siguria, trafiku, automatizimi dhe sistemet mjekësore.

Industria turke e mbrojtjes në rritje

Mes kërcënimeve të brendshme dhe të jashtme ndaj sigurisë së saj kombëtare, Turqia është bërë një shpejtësi e prodhimit dhe eksportimit të pajisjeve ushtarake, përfshirë armët e rënda.

Së bashku me ASELSAN, janë disa kompani private dhe ndërmarrje publike që punojnë për prodhimin e pajisjeve ushtarake të teknologjisë së lartë, të tilla si Industritë Hapësinore Turke, Havelsan, Roketsan, TUBITAK, Baykar, Tusas dhe FNSS Sistemet e Mbrojtjes.

Sipas të dhënave të lëshuara nga SIPRI, nga viti 2010 deri më 2019, Turqia rriti eksportet e saj të armëve me 240 përqind kur bëhej fjalë për njësitë e avionëve, automjeteve të blinduara, artilerisë, raketave, sensorëve dhe anijeve.

Në pesë vitet e fundit, Turqia ka eksportuar mjete ajrore pa pilot (UAV), raketa, automjete të blinduara, artileri dhe anije në Pakistan, Malajzi, Oman, Katar dhe Azerbajxhan, për të emëruar tregjet kryesore.

Falë integrimit të suksesshëm të bombave në këto UAV, ata kanë kryer disa operacione në Siri.

Projekti turk i raketave të mbrojtjes ajrore HISAR gjithashtu filloi më 2007. HISAR-A dhe HISAR-O janë raketa me rreze të shkurtra dhe të mesme, që kanë qenë të pozicionuara përgjatë kufirit sirian.

Turqia ka kohë që ka punuar në prodhimin e një sistemi vendas të mbrojtjes ajrore me rreze të gjata dhe avionëve luftarakë nën planin Vizioni për 2023.

“Shpresoj që aeroplani ynë i luftës, i cili do të jetë vendas në çdo fazë të dizajnit dhe prodhimit, do të dalë nga hangari më 2023”, tha presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan vitin e kaluar. /Gazetaere

Kategoritë
BotaLajme