Turqia dhe SHBA-ja zhvillojnë stërvitje të përbashkët në Detin e Zi

“Stërvitja e kryer për llojet themelore të luftës detare ka forcuar më tej bashkëpunimin midis forcave detare të të dy vendeve dhe ka kontribuar në ndërveprimin e tyre”, tha Ministria turke e Mbrojtjes

Forcat detare turke dhe amerikane zhvilluan një stërvitje të përbashkët në Detin e Zi, njoftoi Ministria e Mbrojtjes Kombëtare e Turqisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Fregatat turke TCG Turgutreis dhe TCG Oruçreis ishin pjesë e stërvitjes së bashku me shkatërruesit USS Porter dhe USS Donald Cook të marinës amerikane, tha ministria në një deklaratë.

Dy avionë të Forcës Ajrore Turke F-16 dhe një avion patrullues detar amerikan morën pjesë gjithashtu në stërvitje, njoftohet më tej.

“Stërvitja e kryer për llojet themelore të luftës detare ka forcuar më tej bashkëpunimin midis forcave detare të të dy vendeve dhe ka kontribuar në ndërveprimin e tyre”, thuhet në deklaratë.

Ministria tha se Forcat Detare Turke kanë “ruajtur operacionin ‘Harmonia e Detit të Zi’ që nga 1 marsi i vitit 2004, me synimin për të kontribuar në paqen dhe sigurinë e Detit të Zi brenda kornizës së parimit të ‘pronësisë rajonale’”.

“Si pjesë e operacioneve, fregatat, korvetat, anijet sulmuese, nëndetëset dhe avionët e patrullës detare shfaqin flamurin e tyre dhe tregojnë praninë e tyre në Detin e Zi, ndërsa janë kryer vëzhgime dhe ekspedita të ndryshme”, tha deklarata.

“Brenda fushëveprimit të aktiviteteve të tyre të planifikuara, Forcat Detare Turke kryejnë trajnime dhe stërvitje të përbashkëta në çdo mundësi me elementët e NATO-s, forcat detare miqësore dhe aleate të cilat kanë mbërritur në Detin e Zi dhe rregullisht marrin pjesë në stërvitjet e organizuara nga vendet bregore”, tha Ministria turke e Mbrojtjes.

Kategoritë
BotaLajme