Videoja e arrestimit të një profesoreshës në demonstratë pro-palestineze tmerroi botën: polici e hodhi në tokë

Një video u shpërnda në rrjetet sociale që tregon se si policia, pasi hyri në kampusin e Universitetit Emory, sulmon brutalisht profesoren Caroline Fohlin dhe e hedh në tokë, ndër të tjera.

Fohlin, një profesor i ekonomisë në Universitetin Emory, u arrestua pasi policia sulmoi kampusin e universitetit për të shkatërruar një kamp të ngritur nga studentët që protestonin kundër dhunës izraelite dhe pushtimit të Palestinës.

Në videon e publikuar shihet oficerja që hedh Fohlin në tokë dhe koka e saj godet betonin. Fohlin bërtiti “Unë jam mësues” ndërsa polici e akuzonte atë. Videoja u bë virale në Twitter, ku shumë përdorues komentuan dhunën.

Është veçanërisht tronditëse fakti që policia përdori gaz lotsjellës dhe plumba gome gjatë shtypjes së protestës.

Gjatë bastisjes së policisë ndaj demonstruesve, u arrestuan 28 persona, përfshirë 20 persona që janë pjesë e Universitetit Emory.

Kategoritë
BotaLajme