Publikohen pamjet sekrete: F-35 e SHBA-së hedh bombë bërthamore (Video)

Ushtria amerikane ka lëshuar për herë të parë një video sekrete të një avioni luftarak F-35 duke hedhur një bombë bërthamore B61-12.

Regjistrimi u bë më 25 gusht në vendin e provës Tonopa në Nevada, dhe tani është publikuar zyrtarisht.

Kjo është hera e parë në histori që një aeroplan supersonik hedh një bombë bërthamore taktike nga një tank armësh brenda aeroplanit, shkruan “Drive”.

Gjithashtu, kjo është hera e parë që publikohet një video që ky aeroplan, një nga më modernët në aviacionin amerikan, përdor armë bërthamore.

Bomba B61-12, arma kryesore taktike bërthamore e ushtrisë amerikane, u hodh nga një lartësi prej 3200 metrash dhe u deshën 42 sekonda për të goditur objektivin imagjinar.

Bomba e përdorur për këtë provë kishte pjesë reale jo-bërthamore, ndërsa ato bërthamore u simuluan.

Videoja tregon avionin që lëshon bombën, pastaj fillimisht bie lirshëm, dhe pastaj aktivizon motorin, i cili e drejton atë drejt objektivit.

F-35 është i pari super personal amerikan që mund të mbajë një bombë bërthamore brenda ndarjes së armëve. Avionë të tjerë supersonikë, të tillë si F-15, gjithashtu mund të mbajnë bomba bërthamore, por në një pozicion të pezulluar jashtë vetë aeroplanit. Brenda aeroplanit, bombat bërthamore mbajnë B-2, siç do të jenë në gjendje të bëjnë B-21 të ardhshëm, por ato nuk fluturojnë me shpejtësi supersonike.

Bomba B61-12 është një bombë e gravitetit hidrogjen, e cila supozohet të zëvendësojë bomba të vjetëruara të një lloji të ngjashëm.

Eshtë planifikuar gjithashtu që versioni i modernizuar të vendoset në njësi në bazat evropiane, të tilla si ato në Turqi, Belgjikë, Gjermani, Hollandë dhe Itali, njoftoi organizata jo-qeveritare Amerikane NTI, e cila merret me rrezikun e armëve bërthamore.

Kategoritë
BotaLajme