Spanja do i dërgojë Ukrainës raketa për sistemet Patriot

Spanja do të dërgojë një numër të vogël raketash për sistemet Patriot në Ukrainë, sipas gazetës El Pais, duke cituar burime të paidentifikuara.

Spanja ka përjashtuar dërgimin e sistemeve të mbrojtjes ajrore në Ukrainë, por do të ofrojë raketa për Kievin.

Ministria e Mbrojtjes nuk e ka komentuar ende informacionin. Spanja ka tre grupe Patriot, të cilat i bleu të dorës së dytë nga Gjermania në 2004 dhe 2014, raportoi El Pais.

“Ne duhet të forcojmë angazhimin tonë ndaj Ukrainës”, komentoi një burim diplomatik spanjoll për gazetarët e huaj dje, të enjten.

Në fillim të këtij muaji, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u tha vendeve anëtare të NATO-s se Kievit i duheshin të paktën shtatë sisteme Patriot ose sisteme të tjera të sofistikuara të mbrojtjes ajrore për të përballuar sulmet ajrore ruse. Në të njëjtën kohë, ai u bëri thirrje atyre të rrisin ndihmën ushtarake që i japin Kievit.

Kategoritë
BotaLajme