Policia në Lubjanë po përdor topa uji dhe gaz lotsjellës kundër protestuesve

Policia në Ljubljanë përdori një top uji dhe gaz lotsjellës sonte gjatë një konflikti të shkaktuar nga protestuesit e mbledhur në qendër të qytetit, raportojnë mediat sllovene.

Nuk është e qartë se kush saktësisht është organizatori i protestës dhe mediat sllovene shkruajnë se dy tubime të ndryshme duhej të ishin organizuar në të njëjtën kohë. Njëri prej tyre para parlamentit në Sheshin e Republikës.

Shumë shpejt filloi një konflikt me policinë. Protestuesit shkaktuan një trazirë duke përdorur piroteknikë dhe blloqe graniti dhe policia u përgjigj me një top uji për herë të parë që nga 2012.

Portali 24ur raporton se Lëvizja OPS, anëtarët e së cilës besojnë se pandemia është një komplot global, janë organizatorët e një prej protestave.

Tifozët e futbollit u njohën gjithashtu midis protestuesve, raporton Delo.

Një helikopter policie fluturon mbi qendrën e qytetit.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet