Kamala Harris, gruaja e parë zëvendëspresidente e SHBA-së

Me triumfin e Joe Bidenit në zgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kamala Harris do të bëhet gruaja e parë zëvendëspresidente. Ajo po ashtu bëhet personi i parë me ngjyrë në këtë post.

Harris ishte gruaja e katërt në garë për pozita të tilla pas Geraldine Ferraros më 1984, Sarah Palin më 2008 dhe Hillary Clintonit më 2016. Megjithatë ajo bëhet e para që pati sukses.

Do të marrë postin e zëvendëspresidentes në janar.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet