Amerika goditet nga një stuhi bore, në disa vende shpallet gjendje e jashtëzakonshme

Një stuhi e fortë bore po lëviz drejt veri-lindjes së SHBA-së, përfshirë Nju Jorkun, pas Uashingtonit të mbuluar nga bora.

Sipas medieve të huaja, shërbimet e motit kanë lëshuar paralajmërime për stuhinë nga shteti i Virxhinias në Maine, vendbanim për dhjetëra miliona njerëz dhe njofton se trashësia e borës do të jetë 45 deri në 60 centimetra në New York-un jugor, verilindje të New Jersey-it dhe pjesë të Connecticut.

Guvernatori i New Jersey, Philip Murphy shpalli një gjendje të jashtëzakonshme para se të vinte stuhia, duke lejuar autoritetet të mbyllnin rrugët, të evakuoheshin dhe të përdornin pajisjet e nevojshme për të mbrojtur publikun.

Në Filadelfia, gjithashtu u dha një paralajmërim për borën, ndërtesat qeveritare u mbyllën dhe vendasit u urdhëruan të hiqnin automjetet nga rrugët në mënyrë që pastruesit të mund të punonin pa pengesa.

Sipas shërbimeve të meteorologjisë, stuhia goditi Kaliforninë javën e kaluar, me borë dhe shi të madh, pas së cilës ajo po lëviz drejt Midwest.

Kategoritë
BotaLajme