Kroacia kundërpërgjigjet: Dëbojnë diplomatin serb nga Zagrebi

Ministri i Punëve të Jashtme dhe Evropian, Gordan Grliq Radman, ka bërë të ditur se Kroacia do të hakmerret ndaj Serbisë me të njëjtën masë dhe do ta dëbojë diplomatin nga ambasada serbe në Zagreb.

Ministria e Punëve të Jashtme të Serbisë e ka shpallur dje person të padëshiruar Hrvoj Šnajder, sekretarin e parë të Ambasadës Kroate në Serbi, sepse “ka tejkaluar brutalisht kufijtë e normave diplomatike”.

“Ne reaguam me shpejtësi ndaj kësaj lëvizjeje me masë reciproke. Ne vendosëm që këshilltarin e ambasadës serbe në Kroaci ta shpallim persona non grata të Kroacisë. Nota i është dorëzuar ambasadorit dhe në të thuhet se këshilltari duhet të largohet nga territori i Republikës. të Kroacisë”, ka thënë sot ministri Grliq Radman, përcjell Dnevnik .hr.

Ai shtoi se prisnin një përshkallëzim të marrëdhënieve, por se nuk prisnin një lëvizje kaq drastike.

I pyetur për raportimet e mediave serbe se diplomati kroat është dëbuar me akuzën e spiunazhit, ai ka thënë se nuk do të spekulojë.

“Ata nuk i kanë shprehur arsyet, kjo është e rëndësishme për ne. Dhe spekulimet e tjera, si i përshtatet kujt”, tha Grliq Radman.

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Evropiane të Kroacisë hodhi poshtë më parë arsyetimin e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Serbisë për dëbimin e Šnejder.

Ata shtuan se vendimi i Republikës së Serbisë paraqet një hap drejt përkeqësimit të marrëdhënieve të ndërsjella, si dhe destabilizimit të mëtejshëm të situatave të ndjeshme politike dhe të sigurisë rajonale në një kohë kur stabiliteti në Evropën Juglindore është i një rëndësie të jashtëzakonshme për të gjithë Evropën. .

Kategoritë
LajmeRajoni