Zelensky: Raketa që goditi Poloninë nuk ishte ukrainase

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha se është i bindur se raketa që ra në Poloni dhe vrau dy persona mbrëmjen e së martës nuk ishte ukrainase.

Agjencia e lajmeve Interfax citon Zelensky të ketë thënë:Nuk kam dyshim se nuk ishte raketa jonë.

Ai tha se kishte marrë raporte nga komanda e forcave të armatosura dhe forcave ajrore të Ukrainës dhe “nuk mund të mos u besojë atyre”.

Ai shtoi se besonte se Ukrainës duhej t’i ishte lejuar qasja në vendin e shpërthimit në Poloninë lindore, duke shtuar:A nuk mund të themi përfundimet përfundimtare? A kemi të drejtë të jemi në grupin e hetimit? Sigurisht.

Vërejtjet e Zelenskyt erdhën pasi Oleksiy Danilov, sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, tha se Ukraina dëshironte një “studim të përbashkët” të incidentit të së martës me partnerët e saj.

 

Kategoritë
BotaLajme