VIDEO/ Për herë të parë, astronomët panë një yll duke gëlltitur një planet: Kështu do të zhduket dhe Toka

Shkencëtarët nga MIT, Harvard dhe institucione të tjera kërkimore përshkruajnë në botimin e tyre në revistën “Nature” se si vëzhguan për herë të parë një yll që… gëlltiti një planet.

Toka do të pësojë një fat të ngjashëm në pesë miliardë vjet kur Dielli pritet të shkatërrohet dhe të djegë planetët e brendshëm të sistemit tonë diellor.

Ndërsa një yll mbaron jetën e tij, ai zgjerohet në një milion herë madhësia e tij origjinale, duke gëlltitur çdo materie – dhe planetë – në rrugën e tij.

Shkencëtarët kanë vëzhguar shenja të yjeve pak para dhe pak pas konsumimit të planetëve të tërë, por nuk kishin parë kurrë një yll gjatë aktit deri më tani.

“Vdekja” e planetit duket se ka ndodhur në galaktikën tonë, rreth 12,000 vite dritë larg , pranë yjësisë së Shqiponjës.

Astronomët vunë re një shpërthim të një ylli, i cili u bë më shumë se 100 herë më i ndritshëm në vetëm dhjetë ditë, përpara se të shuhej shpejt. Kjo ndezje e bardhë e nxehtë u pasua nga një sinjal më i ftohtë dhe më i gjatë. Ky kombinim, përfunduan shkencëtarët, mund të ishte prodhuar nga vetëm një ngjarje: një yll që përfshin një planet të afërt.

Shkëlqimi i ndritshëm dhe i nxehtë ka të ngjarë të ishin momentet e fundit të një planeti me madhësinë e Jupiteritmarrë në atmosferën e një ylli që po vdes. Ndërsa planeti ra në thelbin e yllit, shtresat e jashtme të yllit u hodhën dhe u shndërruan në pluhur të ftohtë.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme