Simptomat e kancerit të pankreasit ndonjëherë janë krejtësisht të papritura. Këtu janë disa

Pasi humori aktori dhe prezantuesi Alex Trebek në fillim të muajit në moshën 81 vjeç, interesi i njerëzve për simptomat e kancerit të pankreasit u rrit ndjeshëm.

Gjegjësisht, drejtuesi i kuizit të njohur televiziv amerikan Jeopardy! (Sfidë!), Në ​​Mars 2019, ai u diagnostikua me kancer në pankreas në fazën 4. Gruaja e tij Jean zbuloi se ndryshimi i vetëm që vuri re ishte një ndryshim në ngjyrën e fytyrës së tij. Kur e pyeti nëse ishte mirë, ai e pranoi se i dhemb barku.

Pas disa ekzaminimeve, mjeku tha se ishte i shqetësuar dhe e dërgoi Aleksin për një skanim CT. Më pas ai u diagnostikua me kancer të pankreasit në fazën IV.

Kanceri i pankreasit është një nga format më të rralla të kancerit, por është ndër më vdekjeprurës. Shkalla e mbijetesës nga kanceri i pankreasit në fazën 4 është shumë e ulët. Shoqata Amerikane e Kancerit vlerëson për vitin 2018 se 55,440 njerëz do të diagnostikohen me kancer të pankreasit dhe 44,330 do të vdesin si rezultat. Vetëm rreth tetë për qind e pacientëve me kancer të pankreasit mbijetojnë pesë vjet pas diagnozës. Shkalla e mbijetesës pesë vjeçare në pacientët e diagnostikuar me kancer metastatik të pankreasit ose në fazën e katërt është tre përqind. Pasi pacientët të arrijnë këtë fazë, kanceri është përhapur në organe të tjera, të tilla si mëlçia ose mushkëritë.

Kanceri i pankreasit është i vështirë për t’u zbuluar dhe nuk i nënshtrohet kontrolleve rutinë. Përveç kësaj, ajo mund të përhapet herët në organet e tjera, shpjegon Dr. Daniel M. Labow, Shef i Onkologjisë Kirurgjikale dhe Kirurgjisë Hepatobiliare në Shkollën Mjekësore Icahn në Malin Sinai.

Këtu janë disa simptoma të mundshme që tregojnë kancerin e pankreasit.

Lëkura dhe sytë bëhen të verdhë

Shoqata Amerikane e Kancerit (ACS) thotë se sytë dhe lëkura e verdhë janë një nga simptomat e para të kancerit të pankreasit. Verdhëza shkaktohet nga akumulimi i bilirubinës, një substancë e verdhë e errët që prodhohet në mëlçi. Nën rrethana normale, mëlçia çliron tëmthin që përmban bilirubinë. Bile në zorrë ndihmon në zbërthimin e dhjamit, por nëse bllokohet kanali biliar, si në disa raste të kancerit të pankreasit, biliari nuk mund të arrijë zorrët kështu që bilirubina grumbullohet në trup.

Karrige e majme

Pankreasi luan një rol të rëndësishëm në tretjen e dhjamit, thotë Dr. Labow Nëse enzimat biliare dhe pankreatike nuk depërtojnë në zorrë për shkak të bllokimit të shkaktuar nga një tumor, për shembull, yndyra e patretur do të rrisë përmbajtjen e yndyrës në jashtëqitje, duke e bërë atë të duket i yndyrshëm. Jashtëqitja me yndyrë njihet nga fakti që noton sipër ujit në tasin e tualetit.

Dhimbje shpine ose barku

“Pankreasi është i vendosur thellë në bark, kështu që nganjëherë ka acarim të nervave rreth shpinës për shkak të kancerit. Kjo mund të shkaktojë dhimbje në mesin e sipërm të shpinës”, shpjegon Dr. Labow

Siç pohon mjeku, ndonjëherë njerëzit do të mendojnë se dhimbja do të zhduket në mënyrë që ata të mos reagojnë.

Kanceri i pankreasit gjithashtu mund të shkaktojë pankreatit, një inflamacion të pankreasit që mund të shkaktojë dhimbje barku.

Humbje e pashpjegueshme e peshës

“Disa kancere sekretojnë përbërje në gjak, të cilat mund të çojnë në prishje më të shpejtë të yndyrës dhe muskujve, ose humbje të papritur të peshës. Edhe nëse hani pa ndërprerje, nuk mund të shtoni peshë ose të mbani peshë”, thotë Dr. Labow

Megjithëse kjo simptomë i referohet shumë llojeve të ndryshme të kancerit, ekziston një arsye tjetër pse është e zakonshme në kancerin e pankreasit.

“Ju nuk thithni yndyrë dhe proteina ashtu si do të ishit të shëndetshëm, dhe edhe nëse ushqeheni mirë, nuk i thithni domosdoshmërisht të gjitha kaloritë që hani”, thotë Dr. Labow

Të përziera dhe të vjella

Kanceri i pankreasit ka qenë i lidhur me të përziera dhe të vjella për shkak të rolit që luan pankreasi në tretje.

“Pankreasi është afër stomakut dhe duodenit. Masa (kanceri) bën presion në zorrën e hollë dhe ndikon në mënyrën se si ushqimi largohet nga stomaku dhe shkon në traktin gastrointestinal. Prandaj, stomaku mund të mos zbrazet siç bën normalisht”, thotë Dr. Labow

Një nyje poshtë anës së djathtë të brinjëve

Zgjerimi i fshikëzës së tëmthit ndonjëherë mund të ndihet. Manifestohet si një nyje poshtë anës së djathtë të brinjëve.

Ënjtje dhe pulsim në këmbë

Nëse njëra nga këmbët tuaja është e fryrë dhe ju dhemb, mund të tregojë trombozë venoze.

“Kanceri zakonisht dihet se rrit rrezikun e një pacienti për zhvillimin e mpiksjes së gjakut”, tha Dr. Labow

Kjo gjendje është e rrezikshme nëse mpiksja e gjakut prishet dhe shkon në mushkëri, e cila njihet si një emboli pulmonare.

Diabeti

Edhe pse i rrallë, kanceri i pankreasit mund të shkaktojë diabet, sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit.

Kjo ndodh sepse kanceri shkatërron qelizat që prodhojnë insulinë. Njerëzit mund të ndjehen të etur ose të uritur. Disa pacientë mund të mos kenë simptoma, por një ndryshim në nivelet e sheqerit mund të zbulohet nga testet e gjakut.

 

Kategoritë
FamiljeShëndetësi

Të ngjajshmet