Shikoni çfarë bëri Martinez me çmimin për portierin më të mirë

ARGJENTINA mundi Francën në finalen e Kupës së Botës me penallti dhe fitoi titullin që priste që nga viti 1986. Argjentinasit kryesuan 2-0 deri në minutën e 80-të me golat e Di Maria dhe Messi përpara se Mbappe të shënonte dy herë për ta çuar ndeshjen në kohën shtesë ku Messi shënoi në minutën e 108-të për 3-2 dhe Mbappe në të 118-ën për të shënuar 3. -3.

Heroi i Argjentinës ishte Emiliano Martinez, i cili priti goditjen e pastër të Kolo Mouanit në kohën shtesë, dhe në gjuajtje, priti penalltinë e Comanut dhe drejtoi penalltitë në portën e Argjentinës. Pas ndeshjes, Martinez mori çmimin për portierin më të mirë të turneut, duke mposhtur Dominik Livaković, Yassine Bounou dhe Hugo Lloris në konkurrencë të ngushtë.

Martinez mori një Doreza të Artë nga organizatorët, të cilën ua tundi fansave, më pas e mbështeti në bigëzim dhe gjithashtu iu drejtua turmës. Lionel Messi u shpall lojtari më i mirë i turneut, Enzo Fernandez u shpall lojtari më i mirë i ri dhe Kylian Mbappe, i cili shënoi shtatë gola, ishte golashënuesi më i mirë i Kupës së Botës.

Kategoritë
Sport