“Rritja e habitshme e Turqisë si një fuqi armatimi”, mediat gjermane thurrin lavdata për Kosovën

Gazeta kryesore e Gjermanisë, Die Welt e përshkroi mosmarrëveshjen e armëve midis dy vendeve në të kaluarën si një ‘gabim’ pas pasojave globale të Turqisë në industrinë e mbrojtjes.

Turqia po bën impakt në botë me prodhimet e saj vendase dhe kombëtare që zhvillon dita-ditës në industrinë e mbrojtjes.

Ndërkohë që SİHA, UAV-ja dhe anija e Anadollit, luftanija më e madhe e Turqisë, patën ndikim, Aeroplani Luftarak Kombëtar u diskutua në shtypin botëror.

Teksa shtypi botëror fliste për armatimin e Turqisë, nga Gjermania erdhi një lëvdatë.

“Rritja e habitshme e Turqisë si një fuqi armatimi”
Die Welt, një nga gazetat më të famshme në Gjermani, ka përgatitur një lajm me titullin “Rritja mahnitëse e Turqisë si fuqi armatimi”.

Në lajmet ku theksohej se Turqia po realizon një plan ambicioz armatimi, u diskutua për përvojën e keqe të Gjermanisë në këtë drejtim.

 

Ndërsa mosmarrëveshja midis Turqisë dhe Gjermanisë për shitjen e armëve u cilësua si ‘gabim’, u theksua se Turqia çdo ditë që kalon po i afrohet vetëmjaftueshmërisë në industrinë e mbrojtjes.

Thuhej se Turqia donte të porosiste 1000 tanke luftarake “Leopard 2” nga kompanitë gjermane të mbrojtjes Krauss-Maffei Wegmann (KMW) dhe Rheinmetall 20 vjet më parë, por marrëveshja prej 7 miliardë eurosh nuk dha asnjë rezultat.

“Presidenti Rexhep Tajip Erdogan dëshiron që Turqia të bëhet një vend i vetë-furnizuar. Në vend që të mbështetet në importet e armëve, presidenti Recep Tayyip Erdogan po krijon industrinë e tij të fortë të mbrojtjes. Kjo përfshin prodhimin e mjeteve ajrore pa pilot, tankeve, avionëve luftarakë, obuseve dhe anije luftarake.”

Kategoritë
BotaLajme