Presidentja Osmani uron komunitetin turk: Ka kontribuuar në procesin e shtetndërtimit

Presidentja Vjosa Osmani ka uruar turqit e Kosovës në Ditën e Komuniteti turk.

Ajo tha se komuniteti turk ka kontribuuar në procesin e shtetndërtimit dhe se këtë e bën në vazhdimësi“Në Ditën e Komunitetit turk,  festojmë për mozaikun e pasur të diversitetit etnik e kulturor të Kosovës. Tradita, gjuha dhe zakonet e komuniteteve e begatojnë Kosovën dhe nxisin mirëkuptim, tolerancë e harmoni. Komuniteti turk ka kontribuuar në procesin e shtetndërtimit dhe kontribuon në vazhdimësi në jetën tonë institucionale. Urime Dita e Komunitetit turk!”, ka shkruar Osmani

Kategoritë
LajmeVendi