Osmani dhe Kurti kërkojnë drejtësi në 25-vjetorin e Masakrës së Dubravës

Prej 19 deri më 24 maj 1999, nga rreth 1 mijë të burgosur shqiptarë sa ishin grumbulluar këtu, 116 të burgosur u vranë dhe një u zhduk.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti kanë kërkuar drejtësi në 25-vjetorin e masakrës në burgun e Dubravës, në Komunën e Istogut.

Presidentja Osmani tha se pushteti gjenocidal i Serbisë vrau brenda burgut të Dubravës të burgosur shqiptarë të luftës dhe të burgosur politik. “Kjo masakër shpërfaqi sikur edhe në shumë masakra të tjera gjithandej Kosovës, egërsinë e pushtetit kriminal kundrejt të burgosurve shqiptarë të luftës dhe të burgosurve politik, të cilët padrejtësisht mbaheshin në burg”, ka shkruar Osmani.

Presidentja Osmani tha se bashkëndjejnë me të gjitha familjet që humbën anëtarët e tyre në këtë masakër, ndërkaq të mbijetuarit i ka inkurajuar të vazhdojnë ta mbrojnë të vërtetën dhe të luftojnë për drejtësi.

Ndërkaq kryeministri Albin Kurti nderoi dhe përkujtoi me homazhe të vrarët në mënyrë mizore në masakrën e Dubravës, duke thënë se nga 980 të grumbulluar në burgun e Dubravës, vetëm 771 i mbijetuan masakrës ndërsa të tjerët u masakruan dhe plagosën.

Ai theksoi se i zhdukuri në këtë masakër, që është politikani dhe ideologu politik i çështjes kombëtare profesor Ukshin Hoti, është e vërteta e shkruar dhe e jetuar e fatit politik të shqiptarëve nën Serbi. Është e vërteta e mijëra të zhdukurve me dhunë nga Serbia, prej të cilëve 1.597 janë ende të pagjetur.

“Shteti ynë, Republika e Kosovës, do të gjejë rrugë dhe mënyra, për të dëshmuar sërish e përsëri, sikur sot, sikur vitin e kaluar, sikur që e kemi bërë gjatë këtyre 25 viteve, për të vënë drejtësi dhe për të vërtetën aq të rëndësishme të historisë, të sakrificës dhe të qëndresës së popullit tonë”, tha Kurti.

Të pranishëm në këto homazhe, organizuar nga Zyra e Kryeministrit të Kosovës, në bashkëpunim me Këshillin organizativ të ish të burgosurve politikë të Burgut të Dubravës, ishin Saranda Bogujevci, nënkryetare e Kuvendit të Kosovës, Albulena Haxhiu, ministre e Drejtësisë, Enver Dugolli, deputet në Kuvendin e Kosovës, Nait Hasani, ish i burgosur politik, Andin Hoti, kryetar i Komisionit Qeveritar për personat e zhdukur, deputetë të Kuvendit, anëtarë të kabinetit qeveritar, familjarë të të vrarëve, dëshmorëve dhe të mbijetuarve të masakrës së Dubravës.

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreVendi