”Nuk kemi nevojë të dërgojmë tanke”, vizatimi që po tallej me tërmetet në Turqi nga Charlie Hebdo

Revista raciste franceze përdori shprehje sarkastike mbi tronditjet e vdekjeve. Vizatimi skandaloz mori një reagim të madh.

Ndërsa samiti i shtetit mobilizoi të gjitha mundësitë pas tërmeteve që prekën 10 provinca, shumë vende vendosën të japin mbështetje.

Revista Charlie Hebdo me bazë në Francë, e njohur për botimet e saj anti-islamike dhe anti-myslimane, u përpoq të tallet me dridhjet që rezultuan në humbjen e jetës.

Revista vizatimore përfshinte deklarata provokuese në vizatimin e saj të fundit të titulluar “tërmet në Turqi”.

Duke treguar ndërtesat e rrënuara, një automjet të dëmtuar dhe rrënojat, revista tha: “Nuk ka nevojë të dërgoni as një tank”. ai shkroi.

Imazhi skandaloz i shpërndarë në rrjetet sociale ka qenë në qendër të reagimeve. Në komentet e bëra thuhej “Budallenj”, “Nuk e keni pasur pjesën tuaj të njerëzimit”, “mbytuni në pisllëkun tuaj”.

 

Kategoritë
LajmeTë ndryshme