Një ekip i tërë volejbolli u zhduk nën rrënojat nga tërmeti

Tërmetet shkatërruese me magnitudë 7.8 dhe 7.5 ballë të shkallës Rihter që goditën jugun e Turqisë morën më shumë se 2100 jetë, sipas të dhënave të disponueshme aktualisht. Gati 9,000 njerëz janë lënduar dhe dyshohet se numri do të rritet pasi tërmeti ka lënë shumicën e njerëzve në gjumë. Pikërisht kështu ka ndodhur me ekipin e volejbollit të femrave të Hatajit në tërmetin që goditi atë pjesë të Turqisë në orët e para të mëngjesit.

Informacioni për zhdukjen e tyre nën rrënoja me një apel për ndihmë është dërguar përmes rrjeteve sociale nga një volejbollist turk dhe është raportuar edhe nga mediat vendase. Dyshohet se vajzat e kanë kaluar natën në një godinë që u shemb nga tërmeti. Ata janë në kërkim edhe të femrave të skuadrës së volejbollit të kategorisë së dytë Marasspor.

Nën rrënoja gjenden edhe një numër i madh mundësish. Me sa duket 30 deri në 40 prej tyre.

Kategoritë
BotaLajme