Kush u arrestua, bosi famëkeq i Cosa Nostra: Vrau në mënyrë monstruoze edhe një djalë 12-vjeçar

Arratisja 30-vjeçare nga drejtësia e bosit mafioz Matteo Messina Denaro mori një fund dramatik sot pasi u arrestua përfundimisht “Kumbari” italian. Zbavitja e tij kriminale filloi në vitin 1980, por sot përfundimisht mori fund.

Messina Denaro, kreu i bandës famëkeqe të Cosa Nostra-s, e njohur si “Djalli” për një varg vrasjesh brutale, u arrestua kur policia e armatosur bastisi një institucion mjekësor privat në Palermo, Siçili, ku ai po merrte trajtim.

60-vjeçari ka tentuar t’i shpëtojë policisë në këmbë dhe ka shtyrë një sërë dyersh spitali, por nuk ka arritur. Kur bosi i mafias u kap nga policët, Messina Denaro u dha atyre me përulësi emrin e tij përpara se të vendosej në një furgon të zi në pritje përpara pacientëve të tronditur dhe stafit mjekësor.

Vrasja e parë në moshën 18 vjeçare

Matteo lindi më 26 prill 1962, në familjen e famshme mafioze Denaro, e cila jetonte në Castelvetrano në provincën e Trapanit në Siçili. Babai i tij, Francesco Messina Denaro, i njohur si Don Ciccio, ishte kreu i rajonit mafioz të Trapanit. Vrasjen e parë e kreu në moshën 18-vjeçare, reputacionin e “fitoi” duke vrarë Viencenzo Milazzo-n dhe duke mbytur të dashurën e tij shtatzënë.

Në vitin 1998, pas vdekjes së babait të tij, Matteo u bë udhëheqësi i zonës përreth qytetit të Castelvetrano. Pas arrestimit të Vincenzo Virgës në 2001, Matteo zgjeroi territorin e tij për të përfshirë qytetet e tij.

Pas arrestimit, policia e ka çuar menjëherë Denarën në një vend sekret. Një burrë që thuhet se mburrej se mund të ‘mbushte një varrezë’ me viktimat e tij, Messina Denaro ishte një figurë udhëheqëse në Cosa Nostra, sindikata e krimit sicilian e paraqitur në filmat e Kumbarit.

Messina Denaro besohet të jetë bërë ‘bosi i bosëve’ pas vdekjes së Salvatore ‘The Beast’ Riina në nëntor 2022. Messina Denaro ishte e fundit nga tre mafiozët e nivelit të lartë të arratisur për një kohë të gjatë që i shmangu kapjes.

Festë pas arrestimit

Kur lajmi për arrestimin e tij u përhap në Palermo, banorët vendas dolën në rrugë për të duartrokitur dhe shtrënguar duart me oficerët e policisë italiane të përfshirë në operacion. Banorët nuk i fshehën lotët pasi ndjenë një valë lehtësimi pasi më në fund u arrestua Messina Denaro, e cila koordinoi terrorin në Itali.

Messina Denaro, e quajti veten Andrea Bonafede, që do të thotë “Besniku i mirë”. Kryeministrja italiane Giorgia Meloni e përshëndeti arrestimin si “një fitore të madhe për vendin që tregon se nuk dorëzohet kurrë para mafies”.

Messina Denaro përballet me dënime të shumta të përjetshme. Ai u dënua në mungesë me burgim të përjetshëm për rolin e tij në vrasjet e 1992 të prokurorëve Giovanni Falcone dhe Paolo Borsellino.

Vrasja monstruoze e një 12-vjeçari

Bosi i mafias, i cili vjen nga qyteti i vogël Castelvetrano në Siçili, po përballet gjithashtu me një dënim të përjetshëm për rolin e tij në bombat e vitit 1993 në Firence, Romë dhe Milano që vranë dhjetë njerëz.

Por krimi më monstruoz i Denaros ishte rrëmbimi i një djali 12-vjeçar, Giuseppe Di Matteo, në një përpjekje për të shantazhuar babanë e tij që të mos dëshmonte kundër mafies. Djali u mbajt i burgosur për dy vjet para se të mbytej dhe trupi i tij të tretet në një vazo me acid.

Messina Denaro ishte numri një në listën e më të kërkuarve të Italisë, por e vetmja foto e njohur e tij daton nga fillimi i viteve 1990. Policia tha në shtator 2022 se Messina Denaro ishte ende duke lëshuar urdhra në zonën përreth qytetit perëndimor sicilian të Trapanit, bastioni i tij rajonal. Pavarësisht mungesës së tij të gjatë.

Bashkëpunimi me kartelet

Në vitin 2015, policia zbuloi se ai kishte komunikuar me bashkëpunëtorët e tij më të ngushtë nëpërmjet një sistemi pizzini, ku shënime të vogla letre të palosura ishin lënë nën gurë në një fermë siciliane.

Denaro e bëri pasurinë e tij përmes zhvatjes, duke detyruar kompanitë dhe restorantet të paguajnë pica, ose para “mbrojtjeje”. Ai ishte në lidhje me mafien në Nju Jork, por edhe me kartelet në Venezuelë. Kjo nuk ishte përpjekja e parë për të arrestuar Denaro, veprimet në 2007, 2011 dhe 2014 dështuan dhe nuk patën rezultate të mëdha.

“Pas 30 vitesh në arrati, superbosi Matteo Messina Denaro është arrestuar. Falënderoj të gjithë në vend që nuk u dorëzuan kurrë dhe që konfirmuan rregullin se herët a vonë kriminelët në arrati do të arrestohen”, tha ministri i Brendshëm Matteo Salvini.

Kategoritë
BotaLajme