Kina merr rolin e liderit në Lindje të Mesme, ndërmjetëson marrëveshjen mes Arabisë dhe Iranit

Një marrëveshje midis Iranit dhe Arabisë Saudite për rivendosjen e marrëdhënieve diplomatike e ka vendosur Kinën në një rol udhëheqës në politikën e Lindjes së Mesme – një pjesë e rezervuar më parë për peshat e rënda globale si SHBA-ja dhe Rusia. Është një tjetër shenjë se fuqia diplomatike e Kinës po rritet për të përputhur fuqinë e saj ekonomike, shkruan AP, 

Nën udhëheqësin Xi Jinping, diplomacia kineze është bërë e njohur për shpërthimet e zemërimit kundër Perëndimit, kërcënimet kundër Tajvanit, lëvizjet agresive në Detin e Kinës Jugore dhe refuzimin për të dënuar Rusinë për Ukrainën.

Marrëveshja e arritur në Pekin të premten, sipas së cilës palët ranë dakord të rihapin ambasadat e tyre dhe të shkëmbejnë ambasadorët pas shtatë vitesh tensionesh, tregon një anë tjetër të diplomacisë kineze. Xi duket se ka luajtur një rol të drejtpërdrejtë në bisedime, duke pritur presidentin e Iranit në Pekin muajin e kaluar. Ai gjithashtu vizitoi kryeqytetin saudit Riad në dhjetor për takime me vendet arabe të Gjirit të pasura me naftë, thelbësore për furnizimet me energji të Kinës.

Kategoritë
BotaLajme