Holanda do t’i asgjësojë 48 mijë pula pas përhapjes së gripit të shpezëve

Autoritetet shëndetësore në Holandë të martën kanë urdhëruar asgjësimin e 48 mijë pulave, pasi është zbuluar gripi i shpezëve në një fermë në provincën veriore të Groningenit, shkruan agjencia Reuters.

Masat janë të radhës që po merren në Holandë, që është eksportues lider i shpendëve dhe vezëve, si pasojë e sëmundjes H5N8.

e kaluar autoritetet holandeze kishin urdhëruar asgjësimin e 200 mijë pulave në qytetin lindor Puiflijk.

Edhe në Kore të Jugut sot janë konfirmuar raste të gripit të shpezëve në zogj të egër, ndërsa autoritetet kanë lëshuar paralajmërim.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme