Fabrizio Romano pretendon: Manchester City ofroi 12 milionë euro për 16-vjeçarin e Hajdukut

Një nga talentet më të mëdhenj të futbollit evropian, Luka Vušković (16), është fare e sigurt që do të largohet nga Hajduk në fund të sezonit.

Gjigantë të shumtë evropianë janë rreshtuar për të sjellë topin që ka çmendur publikun e futbollit në Kroaci dhe gazetari i respektuar Fabrizio Romano ka bërë të ditur ekskluzivisht shumën e ofertës zyrtare që ka mbërritur në adresën e klubit të Splitit.

Vušković ka qenë prej kohësh në shënjestër të PSG-së super të pasur, por Hajduk deri më tani ka marrë vetëm një ofertë zyrtare nga Manchester City.

Romano pretendon se oferta zyrtare e gjigantit anglez për Vushkoviçin kap vlerën e 12 milionë eurove dhe shtoi se garës për Vushkoviqin i janë bashkuar edhe disa lojtarë të tjerë të Premierligës angleze, emrat e të cilëve Romano nuk i bëri të ditur.

Vušković bëri debutimin e tij për ekipin e parë të Hajdukut në Maksimir në një humbje të rëndë kundër Dinamos (0:4), dhe luajti në katër ndeshjet e ardhshme. Ai nuk luajti në ndeshjen e fundit ndaj Istrias (2:2) për shkak se ishte lënduar lehtë në stërvitjen para ndeshjes.
Hajduk thuhet se kërkon 15 milionë euro për talentin e tij më të madh, por edhe nëse e shesin për 12, Vušković do të kalojë Nikola Vlashić (10.8 milionë euro) dhe do të bëhet lojtari më i shtrenjtë i klubit të Splitit në histori.

Kategoritë
Sport