Edi Rama për ndeshjen me Spanjën: Cilido qoftë rezultati, Kombëtarja do të dalë me kokën lart

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar pak më parë për ndeshjen që do të zhvillohet sonte mes Shqipërisë dhe Spanjës.

“Askush nuk do ta besonte me mendje – me zemër tjetër punë – që në ndeshjen e tretë të grupit në EURO2024, Shqipëria do të ishte ende në lojë e që ndërkohë do të ishte e treta, jo e fundit në atë që është quajtur botërisht si “grupi i vdekjes”. Eksperienca shumë më e madhe e rivalëve në dy ndeshjet e para bëri të sajën kundër nesh, se përndryshe pozicioni ynë sot mund të kishte qenë edhe më i favorshëm. Po ky është futbolli dhe çdo pishman i sotëm është eksperiencë për të nesërmen”

Rama ka thënë se sonte Shqipëria përballet me skuadrën më të frikshme të grupit që sipas tij është një mision që në letër është 100 për qind i pamundur.

Ai tha se lojëtarët nuk kanë çfarë të humbasin dhe se duhet ta shijojnë deri në fund.

“Sot përballemi me skuadrën më të frikshme të grupit në një mision që në letër është 100% i pamundur. Por topi është i rrumbullakët dhe në darkë të 12 lojtarët kuqezinj, ata në fushë dhe lojtari ynë i 12-të në shkallët e stadiumit, një ndër më fantastikët e këtij Europiani, nuk kanë absolutisht asgjë për të humbur, po vetëm duhet të luajnë e ta shijojnë deri në fund këtë moment magjik që kanë krijuar vetë”

Rama ka shtuar se cilido qoftë rezultati, Kombëtarja do të dalë me kokën lartë e me një eksperiencë shumë të çmuar.

“Cilidoqoftë rezultati i ndeshjes me Spanjën, Kombëtarja jonë e re do të dalë me kokën lart e me një eksperiencë shumë të çmuar në nivelet më të larta sportive, e cila do t’i shërbejë që të rritet, të fitojë besimin dhe personalitetin e domosdoshëm për t’u përballur me sukses në sfidat e këtyre niveleve, duke na dhuruar të tjera kënaqësi të veçanta si kjo e EURO2024-ës”

Kategoritë
LajmeRajoni