Banori i vetëm i fshatit më të lartë dhe më të izoluar të Evropës, 84-vjeçari tregon pse vazhdon të jetojë atje

Banori i vetëm i fshatit më të lartë dhe më të izoluar të Evropës ka treguar se është një ndjenjë e fuqishme e detyrës që e mban atë të jetojë atje.

Irakl Khvedaguridze, 84 vjeç, është i vetmi mjek i licencuar në rajonin e largët Tusheti të Gjeorgjisë, i cili mbulon rreth 380 milje katrore, transmeton Telegrafi.

Ndërsa të gjithë janë larguar nga fshati i tij, Bochorna, Irakli ka mbetur i qetë me kalin e tij të besueshëm, Bichola, duke shërbyer si shoqëruesi i tij i vetëm gjatë gjithë vitit.

Në një dokumentar në YouTube nga kineastët Yes Theory, Irakli shpjegon se si është i përkushtuar për të mbajtur gjallë vendin.

I pyetur nëse e ka menduar ndonjëherë të largohet nga Bochorna – e cila ndodhet në 7694 metra mbi nivelin e detit – ai përgjigjet: “Duhet të mendoni edhe për mirëqenien e të tjerëve”. /Telegrafi/

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreVendi