Vetëm 14-vjeç, dita kur Tyson i premtoi Muhamad Ali se do të hakmerrej për të

Në muzgun e karrierës së tij sportive, Muhamad Ali u përball me Larry Holmes. Momentet e tij më të mira kishin kaluar, medalja olimpike në Romë, triologjia me Joe Frazier, “Rumble in the Jungle” me George Foreman në Kinsasha, rrahja e Floyd Patterson duke e pyetur atë “Cili është emri im?” në çdo goditje dhe më pas ndërprerja e miqësisë së tij me Malcom X Holmes dhe sipas Mike Tyson, ai e rrahu legjendën pa qenë e nevojshme dhe u betua për hakmarrje për idhullin e tij.

Më 2 tetor 1980, 38-vjeçari Ali doli në ring në Caesar Palace në Las Vegas, do të ishte ndeshja e parafundit e karrierës së tij. Rivali ishte një njohës i vjetër, ai kishte qenë miku i tij, Larry Holmes, 30-vjeçari i cili kishte ardhur i pamposhtur në 35 ndeshje dhe në gjendje shumë më të mirë fizike se kampioni. Ai mbajti titujt e peshave të rënda  në duar, dhe ato ishin duart e Holmes . Në sytë e spektatorëve, sidomos të një 14-vjeçari i cili ndodhej në stadium, keqtrajtimi i kampionit kishte qenë i panevojshëm.  Ai 14-vjeçar ishte Mike Tyson i cili shoqërohej nga trajneri i tij Cus D’amato.

Karriera e Muhamad Ali në boks ishte gati të përfundonte, gjithçka që mungonte ishte kapitulli i fundit, humbja me vendim unanim kundër kanadezit Trevor Brebick.“Kur shkuam në shtëpi duke u kthyer nga ndeshja, askush në makinë nuk tha asgjë, ishim të gjithë shumë të mërzitur nga humbja e Al,” tha Tyson. Trajneri i Mike Tyson kishte përgatitur një telefonatë surprizë për të, ku do të fliste me idhullin e tij Muhamad Ali. “Kur të rritem, do të ndeshem me Holmes dhe do të marr hak për ty”, kishin qenë fjalët e Tysonit 14-vjeçar.Larry Holmes kishte njoftuar tërheqjen e tij pas rënies së dyfishtë kundër Spinks. Por ai arriti një marrëveshje me Don King për një shumë të mirë parash dhe mundësinë për t’u kurorëzuar përsëri kampion bote.

Ka ardhur koha që ai djalë të mbajë fjalën e tij, Tyson u ngjit në ring me të më 22 janar 1988 në Qendrën e Konventave në Atlantic City, New Jersey. Sikur Tyson kishte nevojë për miratimin e Aliut, ai ishte i pranishëm në ndeshjen kundër Holmes dhe i kërkoi diçka para fillimit të ndeshjes, Tyson pohoi me kokë.

Diçka u përsërit nga ajo luftë në vitin 1980. Tani Holmes ishte 38 vjeç dhe një rival shumë i vogël dhe aq më i fuqishëm sa që lufta ishte gjithashtu e pamposhtur, Tyson ishte 21 vjeç, 33 ndeshje të fituara dhe 29 nga KO.

Rrahja ishte antologji , në fund të raundit të katërt Larry Holmes u rrëzua për herë të tretë dhe gjyqtari Joe Cortez e ndërpreu menjëherë ndeshjen. Tyson kishte fituar duke e rrënuar kundërshtarin dhe kishte konsumuar hakmarrjen e premtuar ndaj Muhamad Aliut./

Kategoritë
LajmeSport