Vaksinimi anti-Covid/ Serbia në Top 10 e botës, Shqipëria në fund

“140 shtete, ndër të cilat edhe shtete të rajonit tonë, nuk kanë marrë ende asnjë doze vaksine, ndërkohë që ne vazhdojmë vaksinimin e bluzave të bardha dhe të të moshuarve në shtëpitë e kujdesit shtetëror, si edhe personelit në shërbim të tyre”.

Kështu do të shprehej para pak ditësh kryeministri Edi Rama, i cili përmes një postimi në rrjetet sociale njoftonte vaksinimin e të gjithë mjekëve dhe infermierëve brenda muajit mars.

Por të dhënat më të fundit nga faqe të specializuara ndërkombëtare, që ndjekin procesin e vaksinimit në çdo vend të botës, Shqipëria rënditet në vendet e fundit sa i përket numrit të vaksinimit anti-Covid për 100 banorë.

Sipas faqes “Ourworldindata“, deri më 18 Shkurt Shqipëria numëronte 0.11 doza për 100 banorë. Greqia numëron 5.56 për 100 banorë, Italia 5.69 dhe Serbia që është shumë përpara me 14.5.

Serbia është në Top 10 e botës pasi qeveria e Beogradit është përpjekur të marrë vaksina nga të gjithë ofruesit. Prandaj në Serbi janë në dispozicion prej disa javësh jo vetëm vaksinat e Pfizer/Biontech, por edhe vaksina ruse “Sputnik V” dhe vaksina kineze Sinopharm.

Po ashtu ndryshe nga shumë vende të tjera, qytetarët e Serbisë mund të zgjedhin se çfarë vaksine dëshirojnë të bëjnë.

Izraeli është shteti i parë në botë me gati gjysmën e popullsisë tashmë të vaksinuar, ndërsa në Top 10 bën pjesë edhe SHBA apo Mbretëria e Bashkuar.

 

Kategoritë
LajmeRajoni