Turqia thirrje OKB-së dhe komunitetit ndërkombëtar për ta njohur Qipron Veriore

Këshilli i Sigurimit i OKB-së ‘i shtoi një të ri gabimeve që ka bërë në lidhje me Qipron prej vitesh’, tha nënpresidenti Oktay lidhur me zgjatjen e mandatit të misionit paqeruajtës të OKB-së

Türkiye i kërkoi Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe komunitetit ndërkombëtar që të njohin Republikën Turke të Qipros Veriore dhe statusin e barabartë ndërkombëtar të turqve qipriotë, raporton Anadolu.

Duke folur në një ceremoni në kryeqytetin turk Ankara, nënpresidenti Fuat Oktay tha: “I bëjmë thirrje Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe komunitetit ndërkombëtar që të regjistrojnë zyrtarisht statusin e barabartë ndërkombëtar të turqve qipriotë dhe të njohin Republikën Turke të Qipros Veriore”.

Ai kritikoi vendimin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së të hënën për të zgjatur mandatin e forcës paqeruajtëse të OKB-së në Qipro, duke thënë se ai “i shtoi një të ri gabimeve që ka bërë në lidhje me Qipron prej vitesh”.

Kërkimi i pëlqimit të njëanshëm të palës greke qipriote në zgjatjen e mandatit të forcës paqeruajtëse të OKB-së nuk ka “asnjë vlerë humanitare, diplomatike apo ligjore”, shtoi ai.

“Me këtë vendim, Këshilli i Sigurimit i OKB-së tregon se nuk ka hequr dorë nga këmbëngulja për modelet e zgjidhjeve që rezultuan të pasuksesshme”, pohoi Oktay.

Qiproja ka qenë skenë mosmarrëveshjesh prej dekadash midis grekëve qipriotë dhe turqve qipriotë, pavarësisht nga një sërë përpjekjesh diplomatike nga OKB-ja për të arritur një zgjidhje gjithëpërfshirëse.

Sulmet etnike që filluan në fillim të viteve 1960 i detyruan qipriotët turq të tërhiqen në enklava për sigurinë e tyre.

Në vitin 1974, një grusht shteti qipriot grek që synonte aneksimin e ishullit nga Greqia çoi në ndërhyrjen ushtarake të Türkiye-s si fuqi garantuese për të mbrojtur turqit qipriotë nga persekutimi dhe dhuna. Si rezultat, në vitin 1983 u themelua Republika Turke e Qipros Veriore.

Vitet e fundit ka pasur një proces paqësor pa ndërprerje, duke përfshirë një iniciativë të dështuar të vitit 2017 në Zvicër nën kujdesin e vendeve garantuese – Türkiye-s, Greqisë dhe Britanisë.

Administrata greke qipriote u pranua në BE në vitin 2004, në të njëjtin vit kur grekët qipriotë penguan një plan të OKB-së për t’i dhënë fund mosmarrëveshjes së gjatë.

Kategoritë
BotaLajme