Tifozët në Katar ankohen për ajrin e kondicionuar, kanë ftohtë nëpër stadiume

Kondicioneri i stadiumit është një nga temat e diskutueshme të Kupës së Botës në Katar, pasi që nga fillimi i garës është duke punuar me avull të plotë, pavarësisht nëse ndeshjet janë gjatë ditës apo mbrëmjes, radio franceze France Enfo. raportuar.

Në stadium dëgjohet zhurma e ulët e motorëve të ajrit të kondicionuar, të cilët ndodhen nën sediljet në tribuna ose në mure dhe prej tyre del ajër i freskët.

“Më është dashur të shkoj në majë të tribunës ku bën më pak ftohtë. Ka kaq shumë kondicionerë, është thjesht e padurueshme”, tha një fans kanadez për radion franceze.

Organizatorët e Botërorit e kanë kufizuar temperaturën në rreth 22 gradë Celsius nëpër stadiume, ndonëse nga jashtë nuk ka shumë ndryshim. Kështu, në ndeshjen Francë-Australi, jashtë ishte 25 gradë, transmeton France info.

Tifozët që thanë se po ngrinin në ndeshje u këshilluan të mbanin xhaketa, ndërsa disa në rrjetet sociale bënin shaka se nuk është e nevojshme të keni frigorifer me ujë, mjafton të vendosni një shishe poshtë sediljes ku është ventilimi i ajrit të kondicionuar.

Gazeta e Parisit Mond raportoi se banorët e Katarit e kanë zakon të ndezin kondicionerin në transportin publik, restorantet, supermarketet, ndërsa disa të pasur kanë kondicionerë jashtë, pranë hyrjes në plazh. Kupa e Botës FIFA po mbahet në muajt e dimrit në Katar, në vend të periudhës tradicionale nga qershori në korrik. Organizatorët e shtynë garën për shkak të shqetësimeve për temperaturat e larta të verës.

Katari ka shpenzuar miliarda dollarë për ndërtimin e shtatë stadiumeve të Kupës së Botës me ajër të kondicionuar./Gazetaere

Kategoritë
Sport