Suedia duhet të lejohet të anëtarësohet në NATO në korrik, thotë kryeministri i Norvegjisë

Suedia mund të jetë shteti i ardhshëm që do t’i bashkohet NATO-s pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Sipas kryeministrit të Norvegjisë, Jonas Gahr Stoere, anëtarësimi i saj duhet të miratohet në korrik.

Finlanda fqinje, e cila ndan një kufi me Rusinë, u bë anëtare në prill, shkruan Skynews.

Suedia gjithashtu dëshiron t’i bashkohet aleancës ushtarake. Por ajo ka probleme të gjata diplomatike me anëtarin ekzistues të NATO-s, Turqinë.

Shpenzimet ushtarake të Suedisë janë gjithashtu të shkurtra nga udhëzimet e NATO-s prej 2 për qind të PBB-së së saj.

Megjithatë, Stoere i Norvegjisë beson se Suedia fqinje duhet të lejohet të bashkohet me NATO-n këtë verë.

Duke folur në Oslo, ai thotë se aleanca ushtarake duhet të synojë të miratojë anëtarësimin e Suedisë në samitin e saj në Vilnius në korrik.

Komentet e tij vijnë ndërsa forcat e NATO-s, së bashku me trupat nga vendet jo anëtare të NATO-s, fillojnë një stërvitje dy-javore stërvitore në Shqipëri dhe Kosovë.

Kategoritë
BotaLajme