Sot mbahen zgjedhje në të gjithë Evropën, qytetarët e shtatë vendeve votojnë

Votuesit në shtatë vende evropiane shkojnë sot në kutitë e votimit. Përveç Malit të Zi, zgjedhje do të mbahen edhe në Finlandë, Bullgari, Andorra, Zvicër, Itali dhe disa zona në Francë.

Votuesit në Mal të Zi do të shkojnë në qendrat e votimit të dielën në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale.

Rreth 550.000 votues do të duhet të vendosin ose për presidentin aktual Milo Gjukanoviq nga DPS ose për Jakov Milatoviq nga koalicioni “Evropa e trishtuar”.

Sot në Finlandë mbahen zgjedhjet parlamentare, rezultatet e të cilave do të përcaktojnë të ardhmen politike të ish-kryeministrit Sana Marin.

Sondazhet aktuale tregojnë se në Finlandë një koalicion prej pesë partish, të cilit i përket Marinina, me shumë gjasa do të ruajë shumicën. Megjithatë, ekziston mundësia që partia e qendrës së djathtë Kok (grupi PPE në Parlamentin Evropian) të dalë si partia më e fortë, e cila mund të zëvendësojë socialdemokratët.

Bullgaria po zhvillon zgjedhjet e saj të pesta të parakohshme në më pak se dy vjet.

Sondazhet tregojnë se aleanca “Ne vazhdojmë me ndryshimet-Bullgaria demokratike” është krah për krah me aleancën GERB-SDS, të udhëhequr nga ish-kryeministri Bojko Borisov.

Të dyja aleancat pro-evropiane kanë rreth 26 për qind të votave në sondazhe, ndaj është e arsyeshme të pritet një garë e pasigurt, aq më tepër që nuk dihet nëse disa parti më të vogla do ta kalojnë pragun prej katër për qind.

Francezët shkojnë në zgjedhje të pjesshme parlamentare në katër zona zgjedhore dhe në dy raunde do të zgjedhin katër deputetë në asamblenë, e cila ka 577 mandate.

Votimi në zgjedhjet e qershorit të vitit të kaluar në ato njësi është anuluar për shkak të parregullsive të caktuara.

Në Itali do të mbahen zgjedhjet rajonale në Venecia, të cilat do të jenë një lloj prove për aleancën e djathtë të kryeministrit Meloni, “Vëllezërit e Italisë” të së cilës arritën një rezultat historik në zgjedhjet e fundit vendore.

Megjithatë, pjesa më e madhe e mbështetjes së partisë së saj erdhi nga Liga e Matteo Salvinit dhe Forza Italia e Silvio Berlusconit.

Votuesit e Andorrës po zgjedhin një parlament të ri kombëtar më 2 prill, por deri më tani të gjitha sondazhet e daljes kanë rezultuar të rreme. Qeveria aktuale udhëhiqet nga DA e qendrës së djathtë dhe LA liberale dhe partia liberale e sapoformuar Acio janë partnerë të vegjël të koalicionit.

Parlamentet e reja rajonale po zgjidhen në qytetet zvicerane si Gjeneva, Lucerni dhe Ticino dhe zgjedhjet janë një test i rëndësishëm për partitë përpara zgjedhjeve parlamentare kombëtare më vonë këtë vit.

Shumica e kantoneve zvicerane ndryshojnë nga entitetet e tjera nënkombëtare në atë që anëtarët e qeverisë rajonale zgjidhen drejtpërdrejt dhe jo përmes parlamentit.

Kategoritë
BotaLajme