Shkon në 23 mijë numri i të vdekurve nga tërmeti, mbi 19 mijë në Turqi

Numri i të vdekurve në Turqi pas tërmetit të së hënës është rritur në 19,388, sipas presidentit të vendit, Recep Tayyip Erdogan.

Numri i vdekjeve të raportuara në Sirinë fqinje është 3,377, që do të thotë se numri i kombinuar i vdekjeve ka arritur në pothuajse 23,000.

Erdogan shtoi se më shumë se 77,700 njerëz ishin lënduar në Turqi dhe tha se qeveria do të sigurojë mbështetje me qira për të mbijetuarit e tërmeteve.

Më herët, ai tha se përgjigja e qeverisë ndaj tërmetit nuk ka qenë aq e shpejtë sa ai kishte shpresuar.

Kategoritë
BotaLajme