Shikoni momentin kur Zelenski mori vesh se do të merrte tanke nga perëndimi

Në mes të një interviste me të respektuarin britanik Sky News, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mësoi për vendimin e Gjermanisë për të dërguar tanke Leopard 2 në Ukrainë.

Në momentin kur gazetari i Sky News përmendi temën, Zelenski tha se vendimi ende nuk është konfirmuar. Në atë moment, bashkëpunëtorët pas kamerave i njoftuan presidentit se Gjermania kishte vendosur të dërgonte tanke. Zelensky ishte dukshëm i befasuar. Ai menjëherë shtoi se duhet të kishte folur tashmë me kancelarin gjerman Olaf Scholz.

“Jam shumë i lumtur. Dua të falënderoj Gjermaninë, Britaninë dhe SHBA-në për këtë vendim. I jam mirënjohës botës për mbështetjen e saj ndaj Ukrainës. Të jem i sinqertë, tani numri i tankeve dhe koha e dorëzimit në Ukrainë janë kritike. ”, tha Zelensky.
Kujtojmë se Gjermania ka konfirmuar se do të dërgojë 14 tanke Leopard 2 në Ukrainë, pas disa javësh presioni diplomatik për ta bërë këtë.

Kancelari Olaf Scholz njoftoi masën në një takim të kabinetit të mërkurën, tha zëdhënësi i qeverisë federale Steffen Hebestreit.

“Qeveria federale ka vendosur të vërë tanket kryesore të betejës Leopard 2 në dispozicion të forcave të armatosura të Ukrainës”, tha Hebestreit në një deklaratë.

“Ky është rezultat i konsultimeve intensive të zhvilluara me partnerët më të afërt evropianë dhe ndërkombëtarë të Gjermanisë. Ky vendim ndjek linjën tonë të njohur të mbështetjes për Ukrainën me aq sa mundemi,” tha ai.

Gjermania së shpejti do të dërgojë 14 tanke në Ukrainë, ndërsa ka lejuar eksportin e “Leopardit” nga vendet e treta.

Media shtetërore ruse u tërbua plotësisht pas këtij lajmi dhe në gjithçka u dallua propagandisti dhe luftarak famëkeq pro-rus Vladmir Soloviev.

Në një program në televizionin shtetëror rus, Soloviev, i njohur si zëri i Putinit, u bëri thirrje autoriteteve në Moskë që t’i përgjigjen dërgesës së tankeve duke bombarduar Gjermaninë.

Edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës konfirmuan sot dërgimin e 31 tankeve M1 Abrams në Ukrainë.

Kategoritë
BotaLajme