Sa ka fituar Federata Kroate e Futbollit nga Botërori në Katar?

Kombëtarja e Kroacisë fitoi vendin e tretë në Kupën e Botës në Katar dhe shtëpia e çatisë së futbollit kroat fitoi një bonus të shkëlqyer financiar.

Përkatësisht, Federata Kroate e Futbollit fitoi 26 milionë euro shtesë për fitimin e vendit të tretë në Katar.
Kroatët tashmë fituan 8.7 milionë euro vetëm për kualifikimin në Kampionatin Botëror, ashtu si të gjithë pjesëmarrësit e tjerë të turneut në Katar.

Plasja në çerekfinale u siguroi atyre një çmim prej 16.5 milionë euro, kështu që edhe para ndeshjes së sotme, HNS fitoi 25.2 milionë euro për vendin e tretë.

Në total, Kroacia fitoi 51.5 milionë euro nga çmimet e FIFA-s në Katar.

Marokenët u shpërblyen me 24 milionë euro për fitimin e vendit të katërt në Kupën e Botës.

Kombëtarja e vendit të dytë do të arkëtojë 30 milionë euro, kurse kampioni i botës gjithsej 40 milionë euro.

Kujtojmë se Franca fitoi 38 milionë euro për medaljen e artë katër vite më parë si kampione në Rusi dhe kroatët fituan 26 milionë euro duke u futur në finale dhe duke fituar medaljen e argjendtë.

Kategoritë
Sport