Ronaldo më në fund hapi shpirtin: United më tradhtoi, nuk më besuan as për vajzën time të sëmurë

Sulmuesi portugez, Cristiano Ronaldo (37) hapi shpirtin e tij në një video intervistë të madhe me Piers Morgan për situatën aktuale në Manchester United, ku ai ka rënë plotësisht në plan të dytë këtë sezon.

“United më tradhtoi. Ata bënë një dele të zezë nga unë. Unë nuk kam respekt për Erik ten Hag sepse as ai nuk ka respekt për mua. Njerëzit duhet të dinë të vërtetën. United donte të më ndiqte. Jo vetëm trajneri, por edhe njerëzit rreth klubit. U ndjeva i tradhtuar. Disa njerëz nuk më donin në Manchester United, jo vetëm këtë sezon, por edhe të fundit”, tha Ronaldo dhe më pas komentoi të gjithë situatën në klub:

“Që kur kam ardhur nuk ka pasur asnjë përparim. Që nga largimi i Sir Alex, klubi nuk ka evoluar fare. Asgjë nuk ka ndryshuar. Tifozët duhet ta dinë të vërtetën. Unë dua më të mirën për klubin dhe kjo është arsyeja pse kam ardhur, por disa gjëra brenda klubit nuk e ndihmojnë atë të arrijë nivelin që është City, Liverpool dhe tani Arsenali. Një klub si ky duhet të jetë në krye, dhe nuk është për momentin. Siç tha Picasso, duhet të shkatërrosh diçka për ta ndërtuar atë. përsëri. Nëse duan të fillojnë me mua, nuk është problem për mua. Unë e dua Unitedin, i dua tifozët, ata janë gjithmonë në anën time. Megjithatë, nëse duan të përmirësohen te United, duhet të ndryshojnë shumë Sir Alex e di këtë më mirë se kushdo. Të gjithë e dinë këtë. Njerëzit që nuk e shohin ose nuk duan ta shohin ose janë të verbër.”

Në një intervistë që u cilësua si më shpërthyesi i Ronaldos, ai zbuloi edhe arsyen pse u kthye te United.
“Unë ndoqa zemrën time. Sir Alex më tha se ishte e papranueshme për mua të shkoja në Manchester City. “OK, shef”, iu përgjigja atij. Tifozët janë gjithçka për mua. Prandaj vendosa të jap këtë intervistë sepse mendoj se është koha e duhur për të thënë atë që kam në mendje”, shtoi ai.

Një pjesë e intervistës që tërhoqi shumë vëmendje është edhe shpjegimi se përse ai mungoi një pjesë të përgatitjeve të United për këtë sezon.
“Vajza ime tre muajshe ishte në spital në korrik, doja të isha me të. Disa drejtues të klubit kishin dyshime për këtë. Klubi nuk tregoi empati, unë u lëndova”, ka treguar ndër të tjera Ronaldo.

Kategoritë
Sport