Pse SHBA njoftoi se po dërgon një nëndetëse bërthamore me 80 koka luftarake në Korenë e Jugut

SHBA ka njoftuar se do të dërgojë një nëndetëse bërthamore në Korenë e Jugut për herë të parë që nga viti 1981. Vendimi është akti kryesor i “Deklaratës së Uashingtonit”, një masë e kushtueshme që synon ta bëjë Phenianin të mendojë dy herë për të nisur një sulm bërthamor ndaj fqinjit të tij jugor.

“Marrëveshja jonë e ndërsjellë e mbrojtjes është e fortë dhe kjo përfshin angazhimin tonë për zgjerimin e parandalimit — dhe kjo përfshin kërcënimin bërthamor, parandalimin bërthamor,” tha Presidenti i SHBA Joe Biden në një konferencë shtypi në Shtëpinë e Bardhë me presidentin e Koresë së Jugut, Yoon Suk Yeol.

Por edhe pse kjo lëvizje ka vlerë të madhe simbolike, disa ekspertë vënë në dyshim nëse ka kuptim si lëvizje ushtarake. Disa theksojnë se nëndetëset janë mjaft të afta të godasin Korenë e Veriut nga mijëra milje larg; të tjerë argumentojnë se dërgimi i një nëndetëse për një vizitë shumë publike në një port të huaj vetëm komprometon efektivitetin e armëve të dizajnuara për vjedhje.

Quhet “boomer”

Marina amerikane ka 14 nëndetëse raketash balistike me fuqi bërthamore të klasës Ohio (SSBN), tetë me bazë në shtetin Uashington dhe gjashtë në Gjeorgji.

Nëndetëset 170 metra të gjata, të quajtura zakonisht “boomers”, kanë një zhvendosje prej më shumë se 18,000 tonë kur zhyten në ujë dhe secila fuqizohet nga një reaktor i vetëm bërthamor.

Marina thotë se nëndetësja e klasit Ohio është projektuar për të kaluar mesatarisht 77 ditë në det, e ndjekur nga 35 ditë në port për mirëmbajtje. Nëndetëset kanë secila dy ekuipazhe – të quajtura ekuipazhe “blu” dhe “ari” – dhe ato rrotullohen në mënyrë që 155 nëndetëset në çdo ekuipazh të pushojnë dhe të trajnohen siç duhet midis patrullave.

Çfarë armësh mbajnë?

Secila nga nëndetëset e klasit Ohio mban maksimum 20 raketa balistike Trident II.

Ata kanë një rreze prej 7,400 kilometrash, që do të thotë se janë në gjendje të godasin një objektiv në Korenë e Veriut nga zona të gjera të oqeaneve të Paqësorit, Indianit ose Arktikut.

“Ushtarakisht, (këto nëndetëse) nuk kanë nevojë të jenë askund afër Koresë për të arritur objektivat e mundshëm atje,” tha Blake Herzinger, një koleg jorezident dhe ekspert i politikës së mbrojtjes Indo-Paqësorit në Institutin Amerikan të Ndërmarrjeve.

Çdo raketë Trident është e aftë të mbajë koka të shumta që mund të drejtohen në objektiva të ndryshëm.

Iniciativa e Kërcënimeve Bërthamore në Qendrën James Martin për Studimet e Mospërhapjes vlerëson se çdo raketë Trident mund të mbajë katër koka bërthamore, që do të thotë se çdo nëndetëse raketore balistike amerikane mund të mbajë rreth 80 koka bërthamore.

Me fjalë të tjera, një nëndetëse e vetme e armatosur me Trident mund të shkatërrojë të gjithë Korenë e Veriut.

Pse po dërgohen tani në Korenë e Jugut?

Analistët thonë se prania e një nëndetëse me raketa balistike të marinës amerikane në një port të Koresë së Jugut do të ishte thjesht simbolike dhe në fakt do të zvogëlonte vlerën ushtarake të nëndetëses.

“Taktikisht, (SHBA dhe Koreja e Jugut) po zvogëlojnë avantazhin më të fuqishëm të nëndetëses; fshehtësia e tij”, tha Carl Schuster, një ish-kapiten i marinës amerikane dhe ish-drejtor i operacioneve në Qendrën e Përbashkët të Inteligjencës të Komandës së Paqësorit të SHBA në Hawaii.

Një nga çelësat e parandalimit bërthamor është pasiguria.

“Parandalimi bërthamor kërkon që, ndërsa një kundërshtar e di ekzistencën dhe shkallën e armëve të një shteti bërthamor, ai nuk mund të dijë gamën ose vendndodhjen e saktë të aftësive ose kur ato mund të përdoren,” tha adm. Daniel Post i marinës amerikane.

Një nëndetëse me raketa balistike amerikane që fshihet qindra metra nën sipërfaqen e oqeanit mijëra kilometra larg Koresë së Veriut do të ishte ende brenda rrezes së Phenianit, por do të ishte pothuajse e pamundur për Korenë e Veriut ta dallonte atë.

Një që mbërrin në Korenë e Jugut për një vizitë porti – e cila duhet të organizohet 24 deri në 48 orë përpara – do të ishte shumë më e dukshme, duke favorizuar Korenë e Veriut, tha Schuster.

“Nëse Kim Jong Un donte të niste një sulm të befasishëm, ne i dhamë atij vendndodhjen e nëndetëses dhe kohën që do të ishte atje”, tha Schuster.

Thjesht simbolike?

Analistët thonë se SHBA-ja dëshiron të bindë një nga aleatët e saj më të rëndësishëm që të ketë kurrizin.

Kim Jong Un ka ndërtuar forcën raketore të Koresë së Veriut me aftësi bërthamore, duke i testuar ato me një ritëm rekord në vitin 2022. Dhe në një fjalim të Vitit të Ri, udhëheqësi i Koresë së Veriut bëri thirrje për një “rritje eksponenciale” në arsenalin e armëve bërthamore të vendit të tij në përgjigje të ato që ai thotë janë kërcënime nga Koreja e Jugut dhe vendi i SHBA.

Kërcënimet e Kim kanë bërë që disa në Korenë e Jugut t’i bëjnë thirrje Seulit që të bëhet vetë një fuqi bërthamore. SHBA nuk dëshiron të shohë përhapjen bërthamore në gadishull, kështu që po përpiqet të qetësojë aleatin e saj duke i bërë forcat e saj më të dukshme në zonë, duke përfshirë fluturimin e bombarduesve B-52 me aftësi bërthamore në qiellin mbi Korenë e Jugut.

Kim Jung-sup, një studiues i lartë në Qendrën për Studimet e Mbrojtjes të Institutit Sejong në Seul, tha se nëndetëset vetëm e përforcojnë atë pikë dhe i shtojnë besueshmërinë e SHBA.

“Sigurisht, ato janë lloje të ndryshme armësh, por nuk mendoj se ka ndonjë ndryshim domethënës në faktin se ato janë asete strategjike që në thelb dërgojnë një mesazh hakmarrjeje bërthamore në Korenë e Veriut”, tha Kim.

Sa i përket cenueshmërisë së nëndetëseve amerikane, disa analistë thonë se një skenar i tillë do të ndodhte vetëm si një pararendës i luftës bërthamore – kohë në të cilën nëndetësja do të kishte dështuar tashmë në misionin e saj kyç të parandalimit.

“Qëllimi i tyre themelor është parandalimi dhe bindja. Armët strategjike si një nëndetëse me raketa balistike dhe ngarkesa e saj nuk synohen të përdoren,” tha Drew Thompson, një anëtar i lartë në Shkollën e Politikave Publike Lee Kuan Yew në Universitetin Kombëtar të Singaporit.

Kategoritë
BotaLajme