Policët kapën një politikan amerikan duke “fjetur” me kokainë

Një këshilltar republikan i qytetit nga shteti amerikan i Rhode Island është në telashe pasi u kap duke fjetur pasi konsumoi kokainë të hënën e kaluar.

Arrestimi, i cili u kap në video, tregon një burrë në timonin e një makine të vdekur me një tub të çarë në dorë përpara se oficerët ta kontrollonin.

Një kalimtar i shqetësuar pa Matthew Reilly, 41 vjeç, të shtrirë në makinën e tij dhe thirri policinë.

Në video shihet sesi politikani i pavetëdijshëm apo në gjumë të thellë zgjohet nga një polic.

“Ti po mbyteshe fjalë për fjalë në gjumë. Dikush më paralajmëroi për këtë,” thotë oficeri.

“Kam apnea gjumi. Më vjen keq,” thotë Reilly, për të cilën oficeri përgjigjet: “Epo, ju keni një tub të çarë në duart tuaja.”

Burri fillimisht mohoi të kishte drogë në makinë dhe u tha oficerëve se “dikur pinte duhan” dhe se do të shkonte në punë.

Më pas, policia gjen kokainë në tastierën qendrore të makinës, pas së cilës Reilly pranon se i është relapsur pasi ka qenë i pastër për 13 vjet. Ai ia atribuon atë një “divorci të vështirë”. Selia e shoferit ishte e mbuluar me një mbetje të bardhë.

“Ju jeni një këshilltar në Cranston, ju pini duhan krak, ju keni marrë krak mbi ju. Çfarë mendoni se do të thoshin votuesit?” oficeri pyet Reilly në kasetë.

Politikani, i cili është edhe jurist, u arrestua dhe dha dorëheqjen si këshilltar dhe kryetar i degës lokale të Partisë Republikane. Ai duhet të dalë në gjykatë në qershor.

Kategoritë
BotaLajme