Piloti amerikan bëri selfie duke treguar tullumbace kineze

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes ka publikuar një selfie të bërë nga një pilot duke fluturuar mbi një balonë kineze me ajër të nxehtë që u rrëzua në fillim të këtij muaji.

Selfie është bërë nga një pilot nga kabina e një avioni spiun U-2, ndërsa udhëheqësit ushtarakë monitoruan përparimin e balonës mbi territorin amerikan. Pekini ende pretendon se ishte një balonë moti që doli jashtë kursit, por Uashingtoni thotë se balona ishte pjesë e programit të mbledhjes së informacionit të Kinës.

Ndërsa balona fluturoi nëpër qiellin amerikan, të paktën dy avionë mblodhën të dhëna për karakteristikat dhe trajektoren e tij. Departamenti i Shtetit tha se fluturimet zbuluan se balona mund të “kryejë operacione të mbledhjes së inteligjencës”.

Kanadaja kishte gjurmuar balonën kineze mbi Arktik dhe zyrtarët mësuan për herë të parë kur hyri në hapësirën ajrore të Alaskës më 28 janar. Avionët luftarakë që i përkisnin Komandës së Mbrojtjes Ajrore të Amerikës së Veriut (NORAD) identifikuan objektin e huaj, por ushtria nuk e rrëzoi atë në atë kohë. Zyrtarët thanë se madhësia e saj do të krijonte një fushë mbeturinash që do të përbënte një kërcënim për civilët në terren. Një zyrtar tha se balona ishte lartësia e Statujës së Lirisë dhe kishte një ngarkesë sa një avion reaktiv.

Në fund të fundit, balona u rrëzua më 4 shkurt në brigjet e Karolinës së Jugut pasi fluturoi në një lartësi prej 18,200 metrash. Operacioni për mbledhjen e mbeturinave të balonës përfundoi muajin e kaluar dhe aktualisht procesi i analizës është duke u zhvilluar.

Kategoritë
BotaLajme