Pas fitores më të madhe në histori, heronjtë sauditë bënë një foto me një legjendë të vërtetë

Fituesi i Kupës së Botës Alessandro Del Piero ka postuar një foto me kombëtaren e Arabisë Saudite pasi skuadra aziatike bëri bujë me fitoren 2:1 ndaj Argjentinës.

Legjenda italiane ka uruar sauditët për triumfin historik duke postuar një foto të përbashkët në Instagram, ndërsa kombëtarja e Arabisë Saudite buzëqeshi dhe mirëpriti një nga futbollistët më të mirë italianë të të gjitha kohërave, i cili fitoi Kupën e Botës në vitin 2006 me Azzurrit.
I njohur si shumë modest dhe me këmbë në tokë, Del Piero, duke pranuar në këtë mënyrë sauditët, konfirmoi se është një madhështi e vërtetë sportive.

Sauditët krijuan një sensacion të madh duke mposhtur një nga përzgjedhjet më të mira në botë dhe favoritët për titull pas një përmbysjeje.

 

Argjentinasit kaluan në avantazh me anë të Messit nga penalltia në pjesën e parë, dhe në pjesën e dytë sauditët bënë një kthesë të madhe në vetëm katër minuta. Në minutën e 49-të, Al-Shehri i shpëtoi mbrojtësit të Argjentinës Romero dhe nga shtatë metra e dërgoi topin pas portierit Emiliano Martinez, ndërsa katër minuta më vonë Al Dawsari solli një kthesë dhe fitore me eurogol.
Futbollisti legjendar italian Alessandro Del Piero jeton në Los Angeles vitet e fundit pas përfundimit të karrierës së tij në vitin 2014 dhe ende gëzon një popullaritet të madh në mesin e tifozëve të futbollit, ndërsa së fundmi ka punuar si komentator ekspert.

Sigurisht, ai la gjurmën më të madhe në Juventus, për të cilin luajti mes viteve 1993 dhe 2012, duke u bërë rekordmeni për numrin e paraqitjeve dhe golashënuesi më i mirë në historinë e klubit.

Ai e filloi karrierën e tij në Padova, dhe gjithashtu luajti për Sydney në Australi dhe Delhi Dynamos në Indi./Gazetaere

Kategoritë
Sport