Një Dron u rrëzua në Moskë

Droni u rrëzua pranë fshatit Gubastovo rreth njëqind metra larg stacionit të Qarkut Voskresensk në Kolomna në zonën e Moskës, por nuk ka asnjë kërcënim për sigurinë e popullatës lokale, tha zona e Guvernatorit Moskë Andrej Vorobyov.

“Sa i përket incidentit me rënien e dronit në Kolomno, ka ndodhur fshati Gubastovo. Synimi raportohet se ishte një strukturë civile e infrastrukturës, e cila nuk u prek, dhe siguria federale dhe autoritetet e tjera kompetente eksplorojnë incidentin”, të shkruara është Vorobyov në kanalin e tij “Telegram”.

Ministria Ruse e Mbrojtjes tha më herët se gjatë natës, ajo u parandalua nga dy përpjekje për të sulmuar dronët ukrainas në dy rajone jugore ruse.
Më herët sot, fluturimet në Aeroportin e Peterburgut janë pezulluar për rreth një orë pasi një strukturë e panjohur fluturuese është vërejtur aty pranë.

Një numër fluturimesh vendase ruse për St. Petersburg është ridrejtuar përsëri në vendet e nisjes, sipas faqes së ndjekjes së fluturimit të fluturimit të fluturimit. Të paktën pesë fluturime në linjë nga Moska në Shën Petersburg u kthyen në kryeqytetin rus pasi më parë u rrethuan në ajër, transmeton “Guardian”.

TASS raporton se hapësira ajrore brenda 200 kilometrave nga “Pulkova” ishte e mbyllur në 10:20 GMT (13:20 me kohë lokale).

Kategoritë
BotaLajme